DIO, RONNIE JAMES – 2011 – Mighthier Than The Sword

Dio, Ronnie James - 2011 - Mighthier Than The Sword

CD 1:
1. Carolina County Ball
2. Love Is All
3. The Temple Of The King
4. Catch The Rainbow
5. Stargazer
6. Run With The Wolf
7. Kill The King
8. Long Live Rock 'N’ Roll
9. Lady Of The Lake
10. Gates Of Babylon
11. Die Young
12. Heaven And Hell
13. Children Of The Sea
CD 2:
1. The Mob Rules
2. Voodoo
3. Country Girl
4. Holy Diver
5. Rainbow In The Dark
6. We Rock
7. Rock 'N’ Roll Children
8. All The Fools Sailed Away
9. I
10. Push
11. One More For The Road
12. Shadow Of The Wind
13. Neon Knights
14. Bible Black

Rok wydania: 2011
Wydawca: Universal
http://www.ronniejamesdio.com


Kompetentne podsumowanie trwającej ponad cztery dekady kariery Ronniego Jamesa Dio. Wydawca zastosował sprytny manewr, zamykający buzie polemistom, którzy chcieliby ponarzekać na brak niektórych klasyków, albo zamiast „Gates of Babylon” widzieliby raczej w spisie utworów „Man On The Silver Mountain”…

Ale gdy na okładce mamy „The Ronnie James Dio Story” a nie „Greatest Hits”, czy „The Best Of…” i sprawa wygląda inaczej. Celem „Mightier Than The Sword” było pokazanie muzycznej drogi amerykańskiego wokalisty o niewielkim wzroście, ale jakże potężnym, niepodrabialnym głosie i z tego zadania album wywiązuję się bardzo dobrze.

Nie od dziś wiadomo, że Ronnie James Dio nawet przeciętnej kompozycji potrafił nadać to „coś”, sprawiał, że słuchało się jej z przyjemnością. A to przywilej zarezerwowany dla najwybitniejszych artystów sztuki wokalnej. 27 kawałków zostało ułożonych chronologicznie: od „Carolina County Ball” z repertuaru grupy Elf, po ostatnie dokonania formacji Heaven & Hell. Zresztą cztery pierwsze utwory pokazują nieco inne oblicze Dio, kojarzonego zwykle ze światem hard rocka heavy metalu. Nagranie z czasów Elf to klasyczny swingujący blues, natomiast „Love Is All” – pochodzące z solowej płyty basisty Deep Purple Rogera Glovera, na której Ronnie zaśpiewał gościnnie – ma w sobie sporo z wodewilowego klimatu. Potem przenosimy się w czasy Rainbow i słuchamy dwóch przepięknych ballad z debiutanckiego krążka grupy: folkowej „The Temple Of The King” oraz mocno hendrixowskiej „Catch The Rainbow”. Taaak, to był wszechstronny wokalista…

Hardrockowo – metalowa jazda rozpoczyna się od fantastycznego „Stargazer”, jaką moc wciąż ma w sobie ten majestatyczny utwór. Bezdyskusyjne opus magnum Rainbow. To samo można zresztą napisać o „Heaven and Hell”, „Children Of The Sea” z czasów świetności Black Sabbath oraz o solowych dokonaniach Dio. „Holy Diver” nadal rządzi!

Warto pochwalić również edytorską stronę płyty. Rzecz utrzymana jest w stylistyce regularnych albumów Dio, w środku mamy też archiwalne zdjęcia, reprodukcje okładek, historię kariery wokalisty oraz wypowiedzi muzyków, którzy z Nim współpracowali.

Jeżeli ktoś chciałby dopiero poznać kto zacz ów Dio – „Mightier Than The Sword” będzie doskonałym przewodnikiem i zachętą do sięgnięcia po regularne albumy Rainbow, Black Sabbath i Heaven and Hell.

Zwykle nie przyznaję punktów składankom, ale dla wyjątkowego Głosu zrobię wyjątek…

10/10

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *