DIATOM – 2022 – Sól

Diatom - Sól

1. Późno i wcale
2. Urodzaj
3. W innym miejscu
4. Wysoko
5. Pętla
6. Burza
7. Sól
8. Lakryce
9. Na skraju

Rok wydania: 2022
Wydaca: Lynx Music
https://www.facebook.com/diatom.band


DIATOM pochodzą z Gdańska, istnieją od roku 2018 a rok 2022 przyniósł debiutancki pełnowymiarowy krążek zatytułowany „Sól”. Co grają? To szeroko rozumiany progresywny metal. Nie jest to jednak muzyka w stylu Dream Theater czy Fates Warning. Nad techniczne wygibasy zespół postawił na muzykę zmienną klimatycznie, łączącą gatunki, otwartą na style i bez granic. Efekt końcowy… znakomity!

„Sól” to jedno z najciekawszych wydawnictw początku roku 2022. DIATOM idealnie wpasował się w moje muzyczne gusta oferując muzykę melodyjną i wpadającą w ucho, ale również podszytą nutą agresji jak i kunsztu. Dziewięć utworów wypełniających krążek to dziewięć intrygujących muzycznych propozycji, w których znajdą coś dla siebie zarówno zwolennicy klimatów ale i (uwaga) black metalu! Otwarcia (gitarowy riff) nie powstydziłby się sam Satyricon, a brutalne wokale, które pojawiają się chociażby w  najmocniejszym na płycie „Pętla” to miód dla uszu fanów brutalizmów. „W innym miejscu” ma w sobie duch szaleństwa Arcturus a „Wysoko” swoją przebojowością przywodzi na myśl ostatnie dokonania jednego z najciekawszych przedstawicieli polskiej sceny, grupy HellHaven.

Muzycy mają zmysł do komponowania znakomitych melodii. Każdy utwór ma w sobie „to coś”, coś co  powoduje, że chce się do niego wracać aby odkrywać kolejne niuanse. Partie wokalne to niezwykle mocna strona płyty – czy czyste, czy brutalne – są po prostu znakomite! Aby jednak niczego nie ujmować pozostałym muzykom, to dopiero wraz z partiami gitar i sekcją rytmiczną mamy kompletną całość! Tu wszystko ma swoje miejsce i nie może by inne – do tego dodajmy fantastyczną okładkę aby mieć obraz płyty, która zasługuje na najwyższe uznanie i zainteresowanie!

9/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *