DEMONICAL – 2018 – Chaos Manifesto

1. A Void Most Obscure
2. Towards Greater Gods
3. Sung to Possess
4. Välkommen undergång
5. Torture Parade
6. From Nothing
7. Unfold Thy Darkness
8. Death Unfaithful
9. Nightbringer

Rok wydania: 2018
Wydawca: Agonia Records
http://www.demonical.net/


Death metal i Szwecja – jak to pięknie do siebie pasuje, czyż nie? Oba elementy idealnie ze sobą współgrają, od razu nasuwając jednoznaczne skojarzenia. Nie ma się czemu dziwić, bo wystarczy wspomnieć kilka nazw żeby wszystko stało jasne. UNLEASHED, GRAVE, HYPOCRISY, DISMEMBER, ENTOMBED czy VOMITORY. Wymienione zespoły pochodzą właśnie ze Szwecji i wszystkie przyczyniły się do stworzenia unikatowego stylu grania, który jest powszechnie rozpoznawalny (tak przynajmniej mi się wydaje). Dlaczego o tym piszę? Z prostej przyczyny – dzisiejszy bohater idealnie wpasowuje się w tenże nurt. DEMONICAL to szwedzki kwintet tworzący rasowo – bezkompromisowy death metal w iście klasycznym wydaniu.

Potwierdza to w 100% ich najnowszy materiał zatytułowany wzniośle „Chaos Manifesto”. Piąte wydawnictwo skandynawskiej formacji to nic innego jak zestaw dziewięciu pocisków, których forma i styl nie pozostawiają złudzeń, z czym dokładnie mamy do czynienia. Od pierwszych minut/taktów daje się poczuć dobrze znajomy, surowy klimat. Sprzyja temu charakterystyczne brzmienie (przyjemnie selektywne). Tego nie sposób pomylić z czymś innym, po prostu się nie da. Muzycznie panowie nie biorę jeńców i od początku do końca plują jadem na lewo i prawo, ale nie ma w tym usilnego dążenia do pośpiechu. Preferują przy tym proste, niezłożone podejście do tematu, stąd dominują przejrzyste formy oraz nieskomplikowane struktury. Tutaj przede wszystkim chodzi o moc uderzenia, energię, przejrzystą i dosadną siłę wyrazu. Pod tym względem nie można Szwedom niczego zarzucić. Ich muzyka, oprócz znamiennego dla tejże stylistyki metalowego ognia, jest naturalna i szczera, a przy tym drapieżna i agresywna. To wszytko razem powoduje, że pomimo znikomego nowatorstwa (to wszystko przecież już było) muzyka ma sens i słucha się jej z przyjemnością (o ile ktoś lubi takie nuty). W całej tej surowości, panowie nie odżegnują się od zwolnień – te nadają kompozycjom jeszcze mroczniejszego charakteru. Od czasu do czasu pojawiają się gitarowa solówka, „nośna” melodia tudzież dociążające akcenty rytmiczne. Jednak w przeważającej ilości słuchacz jest wystawiony na zintensyfikowane dźwięki o znamiennej deathmetalowej motoryce w typowo szwedzkim stylu.

Ciekawie prezentuje się również szata graficzna z turpistyczną symboliką na froncie. Główny motyw z okładki idealnie nadawałby się na tatuażowe przedsięwzięcie. Podobnie jak i sama muzyka, grafikę charakteryzują prostota, wyrazistość oraz jednoznaczny przekaz. W podobnym klimacie utrzymana jest cała oprawa graficzna; z tą jednak różnicą, że książeczka digipacka jest skąpana w czerni, a jedynymi jasnymi akcentami (poza tekstami) są pojawiające się na bokach stronic trupie malunki (w białym kolorze).

Jestem przekonany, że zwolennicy klasyki death metalu ze Skandynawii odnajdą na „Chaos Manifesto” coś dla siebie. To album, który zawiera wszystkie charakterystyczne cechy/elementy tejże stylistyki. DEMONICAL nie bawi się w żadne konwenanse, nie porywa na żadne nowoczesności; preferuje przede wszystkim bezkompromisowy i szczery cios, którego siła uderzenia nie jest mała. Dla wyznawców gatunku pozycja wręcz obowiązkowa!

7,5/10

Marcin Magiera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *