DELUSION SQUARED – 2012 – II

Delusion Squared - 2012 - II

1. Double Vision
2. Necrogenesis
3. Faith Mission
4. Recipe for Disaster
5. Veridical Paradox
6. Revelation
7. Abduction
8. Naked Solipsism
9. Unexpected Messiah

Rok wydania: 2012
Wydawca: Delusion Squared
http://delusionsquared.com


Na początek tak zwane „kilka słów o”. Formacja Delusion Squared powstała we Francji, w roku 2009, za sprawą trójki muzyków Stevena Francis, Emmanuela de Saint Méen oraz Lorraine Young, Muzykę zespołu porównuje się do Porcupine Tree ale i Anathemy, The Pineapple Thief, Ayreon czy Phideaux. Debiutancki krążek ukazał się w roku 2010 i zebrał niezwykle pochlebne recenzje. Był to utrzymany w konwencji sci-fi koncept album o dziewczynie, która urodzona w techno-społeczeństwie sprzeciwia się panującym regułom i postanawia urodzić „normalne” dziecko (w realiach panujących w jej świecie normą są modyfikacje genów i coś na kształt „fabryki ludzi”). Zostaje jednak schwytana, uznana winną „piractwa genowego” i zesłana. W nowym miejscu poznaje osoby podobne do niej i staje się ich duchowym przywódcą, założycielem nowej religii.

Album „II”, który ukazuje się w tym roku to sequel wspomnianej historii a muzycznie to uczta dla fanów albumu „Breathing” grupy Paatos.

Królują tu średnie i wolne tempa ale album z każdym kolejnym utworem staje się wyraźnie delikatniejszy i bardziej klimatyczny. O ile jeszcze w pierwszym „Double Visions” sporo rockowego żaru i energii, z wpadającym w ucho klawiszowym motywem, to już po kilkunastu minutach robi się zdecydowanie bardziej nastrojowo czego zwieńczeniem są ozdobiony przepiękną gitarową solówką, „Revelation” oraz siódmy w kolejności akustyczny „Abduction”. Swoistym przerywnikiem, wyrywającym z tego nastroju jest dość ciężki i surowy „Revelation”.

Wspomniałem Paatos. Otóż Francuzi z Delusion Squared w podobny do Szwedów sposób budują nastrój swoich kompozycji do tego głos wokalistki Lorraine Young chwilami bardzo jest zbliżony do Petronelli Nettermalm. Muzyka wypełniająca „II” to solidny progresywny rock, który przypadnie do gustu zwolennikom spokojnych i nastrojowych dźwięków. To zdecydowany i pewny krok, album, który zasługuje za zainteresowanie.

8,5/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *