DEE EXPUS – 2009 – Far from home (DVD)

DeeExpus - 2009 - Far from home (DVD)

1. Intro
2. Greed
3. Pttee
4. One 8
5. Pointless Child
6. Red
7. Half Way Home
8. One Day
9. 7 Nights

Bonus video:
The Journey Home

Dodatki:
Wywiad z Andy Ditchfield’em and Tony Wright’em
Biografia, Dyskografia, Galeria zdjęć, Tapety na pulipt, Linki www

Rok Wydania: 2009
Wydawca: Metal Mind


DVD DeeExpus zatytułowane „Far from home” jest zapisem kolejnego koncertu, który miałem przyjemność oglądać na żywo w Teatrze Śląskim. I jeśli ktoś zapytałby mnie czy nie mam dość – odpowiedź brzmiałaby stanowczo NIE! Festiwal Prog Rock 2009 był najlepiej oświetloną i świetnie nagłośnioną serią koncertów, jakie widziałem w tym miejscu. Nie będę rozpływał się nad zaletami akustyki tego miejsca… przejdę do opisu wydawnictwa.

Widzowie mogą przenieść się w czasie do tego wieczoru, a osoby, którym dane było widzieć ten występ, zobaczyć koncert z innej perspektywy. Mnie bardzo podobają się ujęcia kamer ze sceny, gdzie tak naprawdę możemy na chwilę postawić się w sytuacji muzyków…
Jeśli chodzi zaś o brzmienie, na płycie DVD wszystko brzmi jeszcze bardziej klarownie niż na żywo. Na koncercie na przykład nie zwróciłem uwagi na chórki śpiewane (ba! czasem mówione) przez Andyego, Kev’a i Steve’a.
Bardzo fajnie brzmiała też gitara akustyczne eksploatowana przez Andy’ego już od utworu Pttee.
Mimo że zespół nie przywiózł ze sobą żadnych fajerwerków, czy oprawy koncertu, dzięki wspomnianemu oświetleniu występ wygląda bardzo przyzwoicie. Nie przeszkadza nawet to, że muzycy raczej poruszają się w wyznaczonej dla siebie ograniczonej przestrzeni. Radość, która bije z ich twarzy, którą widać na zbliżeniach rekompensują widzom brak machania głowami czy innych form wczuwania się w muzykę…
Realizatorzy dość trzeźwo podeszli do tematu i część ciekawszych solówek Andy’ego możemy obejrzeć na zbliżeniach… będzie to nie lada gratka, dla gitarzystów…
Zaletą brzmienia na DVD (wydaje się nawet, że w przeciwieństwie do odczuć na żywo) jest fenomenalnie nagłośniony bas. Instrument Ian’a słychać doskonale a jego brzmienie współgra z soczystą perkusją.
Niesamowitą gratką dla osób, które posiadają już album studyjny był starszy utwór „Red”, który nie znalazł się na płycie „Half way home”, a który został napisany jakieś sześć lat temu.
Wrażenie robi również mini orkiestracja podczas bardziej emocjonalnego fragmentu w „Half way home”. Koncert nastraja tak optymistycznie, że słuchacza nie razi nawet kilka nieczystości, które wdarły się w linie wokalne Tony’ego.

Bardzo spodobały mi się wizualizacje, które nałożono parokrotnie… bardzo ciekawie urozmaiciły odbiór koncertu.
Jeśli chodzi o oprawę albumu, bardzo pozytywne wrażenie robi okładka, która nawiązuje do obrazu zdobiącego płytę studyjną. Zresztą, więcej ujęć starodawnego dystrybutora paliwa można znaleźć w filmie zamieszczonym jako materiał bonusowy. Film ten zawiera spory wycinek historii DeeExpus. Od pisania materiału, przez próby, na których pojawiali się kolejni muzycy, release party, czy nawet fragmenty wywiadu… Bardzo fajny akcent.
W materiałach dodatkowych znajdziemy również wywiad z Andym i Tonym, galerię i masę materiałów, które standardowo znajdują się na wydawanych przez Metal Mind DVD.

Bywa tak, że albumy koncertowe, czy zapisy koncertów na DVD kierowane są głównie do fanów grupy. W tym wypadku nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć swoją przygodę z Dee Expus od tego wydawnictwa. Występ jest reprezentatywny dla muzyki i stylu grupy. Utwory są odtworzone wiernie, a być może ich brzmienie jest nawet nieco potężniejsze niż na albumie studyjnym.

Piotr Spyra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *