DE PAOLO, CHAZ – 2009 – Bluestopia

de Paolo, Chaz - 2009 - Bluestopia

1.Down So Long
2.You Know My Baby
3.Woman in Black Dress
4.Look at That Girl
5.No More Doggin…
6.Pearly Gates
7.Baby I’m So Lonely
8.It’s Not You, It’s Me
9.Slideadelica

Rok wydania: 2009
Wydawca: Rojer Records


Najświeższy materiał tego amerykańskiego gitarzysty, kompozytora, wokalisty i producenta z New Jersey. „Bluestopia” to blisko 40 minutowa porcja solidnego bluesa, czasem wolnego, czasem swingującego, a czasem zagranego z rockową werwą…

Chaz De Paolo wiele w życiu przeszedł, jako dziecko przeżył wielką rodzinną tragedię – śmierć starszego rodzeństwa. Jest na tej płycie utwór specjalnie dla Nich napisany – „Pearly Gates”.

Mimo tak traumatycznych przeżyć, muzyk jest przesympatycznym, bardzo serdecznym i życzliwym człowiekiem, o czym mogli przekonać się również polscy fani bluesa. De Paolo już dwukrotnie odwiedził w tym roku nasz kraj z koncertami. Napisał nawet utwór „One Night In Warsaw”, zainspirowany marcowym spacerem po stolicy, który być może trafi na kolejny album.

Chaz lubi zresztą tworzyć pod wpływem impulsu danej chwili. Na „Bluestopia” znalazł się utwór „Woman In Black Dress”, który narodził się podczas jednego z amerykańskich koncertów. Muzyk zobaczył w klubie piękną kobietę w czarnej sukni, w srebrnych szpilkach. Kazał muzykom przerwać wykonywany właśnie utwór i naprędce zaimprowizował bluesa. Po koncercie błyskawicznie przeniósł swoje pomysły na papier i nowy kawałek był gotowy.

Oprócz własnych kompozycji gitarzysta sięga też po utwory klasyków gatunku. Płytę otwiera „Down So Long” Alberta Kinga. Ciekawa sprawa jest natomiast z „No More Doggin”. Jeszcze w latach 60 wykonywał go zasłużony brytyjski zespół The Groundhogs. Cztery dekady później De Paolo dołączył do muzyków tamtego zespołu i koncertował z nowym wcieleniem „Świstaków”. Postanowił też włączyć „No More Doggin…” do własnego repertuaru.
Chaz de Paolo trzyma się standardów płyty analogowej – „Bluestopia” trwa niecałe 40 minut. Ale naprawdę przyjemnie się jej słucha. Chociaż prawdziwy pazur muzyk pokazuje dopiero na koncertach. Dlatego czekam na album „live” w jego dyskografii…

7/10

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *