DARKHER – 2014 – The Kingdom Field (Ep.)

Darkher - 2014 - The Kingdom Field (Ep.)

1. Ghost Tears
2. Hung
3. Foregone
4. The Kingdom Field


Rok wydania: 2014
Wydawca: Prophecy
https://www.facebook.com/DARKHERMUSIC


Niemiecka Prophecy specjalizuje się w prezentowaniu słuchaczom tajemniczych i nastrojowych albumów. Jedną z ostatnich propozycji tego wydawcy jest materiał Ep. „The Kingdom Field” – Darkher. Ten jednoosobowy projekt to dzieło pochodzącej z West Yorkshire Jayn H. Wissenberg i choć zawiera tylko cztery utwory to na długo nie pozwala o sobie zapomnieć.

Jayn dysponuje anielskim głosem, który chwilami przywodzi na myśl Liv Kristine (Theatre of Tragedy) a wraz z nastrojowymi, stonowanymi dźwiękami instrumentów tworzy niezwykły klimat i aurę tajemniczości. O ile otwierające wydawnictwo „Ghost Tears” zwraca uwagę swoją surowością (przywodzącą na myśl bardziej melodyjne albumy Bathory) o tyle kolejny „Hung” to już piękno w czystej, nieskalanej postaci. Wokalistka delikatnym głosem kusi słuchacza niczym mityczne syreny, które swym doprowadzały do katastrofy niejedną fregatę. „Foregone” dla odmiany może przywołać skojarzenia z bardzo wczesnymi albumami Within Temptation. Co prawda nie ma tu growli (może ciężko w to niektórym uwierzyć, że w Within Temptation były kiedyś powszechne) ale jest mroczny klimat i głos Jayn, który jakby za sprawą magicznej różdżki z anielskości Liv zamienił się w…. anielskość Sharon… Wydawnictwo zamyka instrumentalny, niemal transowy „The Kingdom Field”.

Dawno nie słuchałem tak tajemniczej i pełnej niepokoju muzyki. Jayn H. Wissenberg to postać niezwykle intrygująca a jej muzyka choć delikatna i nastrojowa wywołuje ciarki i lęk… dziwne to, ale tak właśnie jest. Ta muzyka ma w sobie coś mrocznego, coś co trudno opisać i zrozumieć i jak głos syren wciąga słuchacza i nie ma już dla niego ratunku…

8/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *