D PROJECT – 2019 – Find Your Sun

D PROJECT - 2019 - Find Your Sun

1. The End (6:02)
2. Crude Reality (6:55)
3. Tell Me (8:45)
4. The Sting (6:04)
5. Life to Spare (4:04)
6. Be Kind (5:35)
7. Find Your Sun Part 1 (1:51)
8. Find Your Sun Part 2 (3:55)
9. Be Free (5:01)

Rok wydania: 2018
Wydawca: OSKAR
http://www.thedproject.com/


Dzięki takim zespołom jak: Mystery, Huis, Red Sand, czy właśnie D Project, można uznać, że Kanada stała się swoistą enklawą neo progresywnego grania. D Project, to osobisty projekt muzyka związanego wcześniej z grupą Red Sand, Stéphane Desbiensa. O ile jednak Red Sand jest od samego zarania, jest do bólu przewidywalny, tak muzyka D Project jest bardziej urozmaicona, zdecydowanie bardziej bogata w środki artystycznego wyrazu. Nowy album, nagrany został z dużym rozmachem.

Atutem „Find You Sun”, jest to, że jest bardzo melodyjny, w pewnych momentach, potrafi jednak zabrzmieć zdecydowanie ostrzej. Imponuje również doborem dodatkowego instrumentarium (skrzypce, wiolonczele, flety, saksofony…) Duży wpływ na aranżacyjne bogactwo, mają zaproszeni muzycy cenionych, progresywnych formacji: Fred Schendel (Glass Hammer), Roman Thorel (Lazuli), Peter Falconer (Drifting Sun).

Już sam wstęp „The End” jest bardzo symfoniczny, z pięknym wejściem płaczącej gitary. Potem robi się zdecydowanie ostrzej (fajne dialogi gitary i skrzypiec). Kiedy wchodzą partie wokalne, muzyka łagodnieje, słychać delikatne brzmienie gitary akustycznej, której na przeciw wychodzą dźwięki fletu. Bardzo melodyjna, wyjątkowo „śpiewalna” jest druga kompozycja – „ Crude Reality”, swoim klimatem przypomina nieco brytyjski Pendragon, a kiedy do głosu dochodzi saksofon z żeńskimi chórkami w tle, muzyka zaczyna pachnieć wyjątkowo floydowsko. „Tell Me”, zachwyca melotronowym dźwiękiem klawiszy i uroczymi gitarowymi solówkami, potem do głosu dochodzą skrzypce. I właśnie dzięki tym ciepłym solówkom (jak u Mirka Gila) i brzmieniu skrzypiec (niczym Satomi), nie można oprzeć się tutaj skojarzeniom z grupą Believe. A skoro to najdłuższa kompozycja (prawie 9 minut), więc atmosfera narasta, a muzyka swoją intensywną barwą zaczyna przywodzić na myśl UK. Subtelne „The Sting” potrafi rozbłysnąć gitarowym żarem. Bardziej ekspresyjny „Life To Spare” z klangującym basem, skojarzył mi się natomiast z grupą Yes, a wstęp kolejnego „Be Kind”, wypisz wymaluj pasuje do wczesnego Genesis, to wyjątkowo przyjemny wpadający w ucho, fragment. Tytułowe „Find Your Sun”, urzeka swoim symfonicznym klimatem i bardzo intensywną, bogatą w skrzypcowe wariacje końcówką. Wieńczące płytę „Be Free”, bardziej stonowane z bogatym wachlarzem, czarujących gitarowych solówek na pożegnanie.

Spojrzawszy na licznie przytaczane powyżej, bogate, muzyczne skojarzenia, można stwierdzić, że wszystko to już było? D Project, niczym prawdziwy mistrz techniki collage, potrafi wykroić z tych muzycznych wzorców, całkiem nowy muzyczny obraz. Płyta jak na muzykę progresywną, nie należy do zbyt długich (niespełna 48 minut). To również można zaliczyć na plus. Nie nuży, wprost przeciwnie – wciąga, a słucha się wybornie!

8,5/10

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *