CZERŃ – 2022 – Czerń (EP.)

1. Gorsze Miejsce
2. Półśrodek
3. Pustka
4. Wartości

Rok wydania: 2022
Wydawca: Arcadian Industry
https://www.facebook.com/wszystekczern


Cięęęęęężka muza, ale i… orzech do zgryzienia. Zaprezentowane w tym roku Ep. zespołu CZERŃ to kwintesencja mroku. Zespół w raptem czterech utworach zawarł tyle ciężaru i ciemnych barw, że mogliby w tej kategorii być wzorcem z Sevres.

Już pierwsze sekundy „Gorsze Miejsce” definiują słuchaczowi z jakiego rodzaju muzyką ma do czynienia, otwarcie w doom metalowej rytmice z niskim growlem przechodzi z czasem w dynamiczną chłostę narządu słuchu, której nie powstydziłoby się Morbid Angel za swych najlepszych lat. Podobną konstrukcję przybrał utwór nr.2 czyli „Półśrodek”. Tu również doom/sludge’owe klimaty królują przeplatając ciężkie i agresywniejsze partie. „Pustka” to konkretne uderzenie, i jak mawiał pewien siłacz celebryta „nie ma lipy” – zespół się nie patyczkuje i jeńców nie bierze. Zamykający całość utwór „Wartości” zaskakuje wręcz… melodyką gitar i postmetalowymi tłami.

Nie jest to muzyka, której słucham na co dzień. Muszę jednak przyznać, że CZERŃ grają zawodowo i w swojej gatunkowej niszy zgłaszają akces do bycia w grupie najlepszych.

7,5/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *