CVINGER – 2023 – Doctrines by the Figures of Crnobog

1. Meditations At The World’s Demise
2. Revelation of The Three Heade One
3. Fury Born Out of Bones and Fire
4. Blood Catharsis and The Mantra of Depravity
5. The Winter Night of The Funeral Pyres
6. Slava
7. Totemism
8. Cosmic Realm
9. Doctrines By The Figures of Crnobog
10. Chants and Canticle

Rok wydania: 2023
Wydawca: Via Nocturna


“Doctrines by the Figures of Crnobog” jest trzecim albumem słoweńskiej hordy CVINGER. To mój pierwszy kontakt z zespołem i już wiem, że w graniu się nie patyczkują. Tu nie ma miękkiej gry i jeśli tylko jesteście zwolennikami melodii w muzyce to proponuję do tego albumu nie podchodzić.

Album rozpoczyna nastrojowe, klimatyczne intro, ale już po chwili słuchacz zostaje brutalnie zaatakowany i zmasakrowany (czysty wokal na początku to tylko ściema). Death black metal serwowany przez zespół wypełniony jest szybkimi i wściekłymi gitarami, perkusyjnymi blastami i niskim growlem. Człowiek nie jest w stanie dłużej wytrzymać takiej jatki, dlatego zespół okazuje litość w postaci podszytego folkiem „The Winter Night of The Funeral Pyres”. Pojawiają się akustyczne gitary i szum wiatru, a całość przygotowuje do kolejnej dawki ekstremy, choć więcej tu też ciężaru i niższych temp. „Cosmic Realm” to kolejny instrumentalny, podszyty transem,  fragment płyty. A pod nim chyba najciekawsze na tym wydawnictwie, tytułowy „Doctrines By The Figures of Crnobog” z intrygującym zwolnieniem, które przywodzi mi na myśl podobne patenty Emperor i (w szczególności) „Chants and Canticle”. Plemienny rytm wprowadza w utwór, pojawiaj się melodeklamacje, czyste wokale i wręcz tiamatowe melodie (z czasów „Wildhoney”). Potem jest dużo mocniej, ale to jak jest tu budowany nastrój budzi szacunek. Znakomity utwór, aż prosiłoby się o więcej takich.

Ciekawa to płyta, sporo się dzieje, ale ostatnim utworem zespół spowodował to, iż przeszła przez mą głowę myśl… WOW, nie można było tak wcześniej? Nie chodzi o to, że wcześniejsze kompozycje są słabe, nic z tych rzeczy, to utwór ostatni wybija się ponad pozostałe!

6,5/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *