CRYSTAL PALACE – 2018 – Scattered Shards

CRYSTAL PALACE - 2018 - Scattered Shards

1. Inside the Box
2. Scattered Shards
3. Inside Your Dreams
4. The Logic of Fear
5. Craving
6. Collateral
7. SICI
8. Outside the Box

Rok wydania: 2018
Wydawca: Progressive Promotion Records
http://www.crystalpalacemusic.de/


Po dwóch bardzo udanych albumach, wydanych w muzycznej stajni Gentle Art Of Music („The System Of Events”- 2013, „Dawn Of Eternity” – 2016), zespół postanowił zmienić wytwórnię. Najnowszą, tegoroczną płytę „Scattered Shards” (ósmą, studyjną w dyskografii), wydali pod skrzydłami Progressive Promotion Records. Zmiana wytwórni nie poszła w parze, ze zmianami personalnymi. Zespół tworzą w dalszym ciągu: Nils Conrad – gitara, Frank Köhler – klawisze, Jens Uwe Strutz – wokal, bas i Tom Ronney – perkusja. Należy sie jednak zastanowić, czy zmiany nastąpiły w muzyce , którą kreuje zespól na nowym albumie?

Trochę tak, trochę nie. Nowa płyta podobnie jak poprzednie, swoją stylistyką balansuje gdzieś na pograniczu neo- proga, a prog-metalu. Mimo wszystko słyszalne są pewne zmiany. Materiał naszpikowany został pasmem ambientowych, elektronicznych brzmień. Nowa produkcja powinna przypaść do gustu sympatykom nowszych dokonań brytyjskich kolegów z Galahad. Muzyka Niemców zmierza chyba w podobnym kierunku.

Płytę rozpoczyna subtelny, klawiszowy motyw „Inside The Box”, na jego tle wokal Uwe Strutza , a potem robi w „Scattered Shards”, robi się wręcz elektronicznie jak u Clausa Schulze. Po chwili do głosu dochodzi wyraziste, mocne brzmienie gitary, chwilowe zwolnienie i siarczyste, z polotem zagrane gitarowe solo. „Inside Your Dreams”, na wstępie kreują elektroniczne loopy. I tak w skrócie wygląda całe „Scattered Shards”.

Chociaż spokojnych momentów tutaj nie brakuje, jednak jako całość album ma więcej energii, niż „The System Of Events” i „Dawn Of Eternity” razem wzięte. Dużo tutaj mocniejszych gitar i finezyjnych solówek, a wyrazista elektronika nadaje tej muzyce sznytu. Nadmienić trzeba, że owa elektronika nie przytłacza całości, muzykę ciągle cechuje duża melodyjność.

Z zespołem Crystal Palace jest trochę podobnie, jak z piłkarskim odpowiednikiem angielskiej ligi. Nie należą do czołówki, (przy zmianie trenera/wytwórni – może sie to zmieni?), ale są solidną, wyróżniającą się drużyną. Jeżeli chodzi o niemiecki rock progresywny, podobnie jak piłkarsko, w angielskiej Premier League, ciągle jedną z moich ulubionych.

8,5/10

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *