CREE, SEBASTIAN RIEDEL & – 2014 – 20 Urodziny LIVE!

CREE, SEBASTIAN RIEDEL & - 2014 - 20 Urodziny LIVE!

1. Ja Wiem i Ty To Wiesz
2. Ciemności Blask
3. Jestem Tu Dla Ciebie
4. Rock & Roll To Jest To
5. Za Tych
6. Twister
7. Rosyjska Ruletka
8. Czyja To Wina
9. Diabli nadali
10. Księżyc Ja i Ty
11. Dzięki Składam Wam

Rok wydania: 2014
Wydawca: Universal Music Polska
http://www.cree.pl/


Rozpocznę może tytułowymi słowami utworu, który otwiera to koncertowe wydawnictwo: „Ja wiem i Ty To wiesz”- Cree na żywo wyborne jest!

Ich muzyka, to solidna porcja rocka, podszyta dużą dawką bluesa i rock&rolla, a taka muzyka najlepiej sprawdza się przecież w wersji LIVE – „Rock&Roll To Jest To”. Mimo, że nie jestem wielkim zwolennikiem wydawnictw koncertowych, w przypadku tej muzycznej konwencji ta reguła nie obowiązuje. A jeśli koncert jest dobrze zrealizowany dźwiękowo (jak właśnie w tym przypadku), czasem przyjemniej sięgnąć po płytę koncertową niż studyjną. Na dodatek nie był to zwykły koncert, panowie świętowali bowiem wspaniały jubileusz – jak zdradza sam tytuł – „20 Urodziny”. Wydarzenie to miało miejsce podczas lipcowego Festiwalu Muzycznego im. Ryśka Riedla „Ku Pamięci” w Chorzowie. Na pamiątkę tego wydarzenia, muzycy postanowili zrealizować tą właśnie płytę. Znalazło się na niej 11 kompozycji, ich wybór powinien zadowolić wszystkich zagorzałych miłośników zespołu. Set przeplatają siarczyste, szybkie numery („Ja Wiem i Ty To Wiesz”, „Jestem Tu Dla Ciebie”, „Rock & Roll To Jest To”, „Twister”, „Rosyjska Ruletka”, „Diabli nadali”) , jak i te spokojne, pełne melancholii („Ciemności Blask”, „Za Tych”, „Czyja To Wina”, „Księżyc Ja i Ty”, „Dzięki Składam Wam”).

Jak to w przypadku urodzinowych uroczystości bywa, nie mogło zabraknąć zaproszonych gości. Na scenie pojawili się również: Anthimos Apostolis, Leszek Cichoński, Mirek Rzepka, Sylwester Kramek. Wśród nich, byli również członkowie oryginalnego, założycielskiego składu zespołu: Marek Gruszka – gitara, Krzysztof Głuch – klawisze, Dariusz Sarna – bas, Adrian Fuchs – perkusja, Michał Giercuszkiewicz – instrumenty perkusyjne. W takim właśnie składzie zagrali „Twistera” i „Rosyjską Ruletkę”. Na urodzinowym „przyjęciu” powinien znaleźć się toast i oczywiście był, piosenkowy – „Za Tych”. Nie zabrakło również muzycznego podziękowania wszystkim zgromadzonym gościom – publiczności. Koncert zwieńczyła więc znakomita, 12- to minutowa wersja kompozycji „Dzięki Składam Wam”.

Wszystkim tym którzy przeżywali to festiwalowe wydarzenie na żywo, chyba nie trzeba rekomendować najnowszej płyty śląskiej ekipy. Ci którzy nie byli, dzięki niej mogą przeżyć chociaż namiastkę tego niezwykłego koncertu. Za wydawnictwem przemawia bardzo dobra realizacja dźwięku (mixem i masteringiem zajął się Jarosław Toifl), oraz przyjemna strona graficzna, z licznymi fotografiami (Ela Uszczyk, Jacek Kowalski, Tomasz Augustynowicz).
Nie będę szanownych jubilatów punktować, nie jest to przecież materiał premierowy. Jest to jak na razie chyba najlepsze wydawnictwo koncertowe w ich płytowym dorobku, życząc kolejnych jubileuszów – mam nadzieję, że nie ostatnie.

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *