CONCEPTION – 1991/2022 – The Last Sunset

Conception - The Last Sunset

1. Prevision
2. Building a Force
3. War of Hate
4. Bowed Down With Sorrow
5. Fairy´s Dance
6. Another World
7. Elegy
8. The Last Sunset
9. Live to Survive
10. Among the Gods
11. Midnight Sun (Demo)
12. Bound to Suffer (Demo)
13. By Dawn’s Early Night (Demo)

Rok wydania: 1991/2022
Wydawca: Noise/BMG
https://www.facebook.com/conceptionmusi2


Rok 1991 wywrócił świat rocka do góry nogami – stare gwiazdy gasły w oczach, a grunge opanował firmament niebieski rozsiadając się na tronie zarezerwowanym dla najpopularniejszej muzyki gitarowej. Nieco wcześniej (1989r) gdzieś w Norwegii powstał zespół, który za cel postawił sobie granie nieszablonowej muzyki heavy metalowej i będący w opozycji do black metalu, który zaczynał pomału opanowywać ten kraj.

Wraz z wydaniem w roku 1991 „The Last Sunset” formacja CONCEPTION, bo o nich mowa, stawiała podwaliny pod współczesny prog metal (Dream Theater wydał „Images & Words” w roku 1992) a muzyka zawarta na tym wydawnictwie, dzięki wznowieniom BMG pozwoli rozbrzmieć na szerszą skalę, gdyż pierwsze wydania płyt zespołu stały się białymi krukami a warto się z nimi zapoznać.

To debiut a już na nim słychać jaki potencjał tkwił w zespole i jak niesamowitym gitarzystą jest Tore Østby. To tu ujawniło się jego zamiłowanie do muzyki spod znaku flamenco a popisy swoich umiejętności zaprezentował w  „War of Hate” czy epickim i rozbudowanym „Among the Gods”, w którym dodatkowo pokusił się o neoklasyczne zapędy. Warto wspomnieć, że na jeszcze wyższy poziom wspomniane wcześniej akustyczne odloty wyniósł nieco później  wraz z nieistniejąca już formacją Ark. Ile tu się dzieje, są niemal speed metalowe galopady („Building a Force”), sa growle („Another World”), jest podniosła tytułowa półballada czy progrockowe motywy („Fairy´s Dance”). Dzieje się dużo a wszystko spina w całość niesamowity głos Roya Khana (wówczas jeszcze Khantatata). Gdy regularna zawartość płyty dobiega końca pojawiają się, dostępne na tym wydaniu, bonusy i prawdę mówiąc zachodzę w głowę dlaczego na regularne wydanie nie trafił utwór „Midnight Sun”, który byłby jego niezaprzeczalną ozdobą!

Fani melodyjnych odmian metalu zapewne Conception znają, a na pewno powinni kojarzyć, choćby z wieloletniej współpracy wokalisty zespołu z Kamelot. Jeśli jednak umknęła Wam ta nazwa to macie znakomitą okazję zapoznać się z muzyką grupy gdyż ta warta jest poświęconego czasu!.

8/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *