COLLAGE – 1990/2023 – Baśnie

1. Jeszcze jeden dzień
2. Ja i ty
3. Kołysanka
4. Baśnie
5. Dalej, dalej
6. Stare ścieżki
7. Fragmenty
8. Rozmowa

Rok wydania: 1990/2023
Wydawca: Mystic Production (wznownienie)


Pochodzące z roku 1990 „Baśnie” grupy COLLAGE to już klasyka polskiego progrocka. Nikt wtedy nie mógł przypuszczać, że oto właśnie rodzi się legenda, zespół, który pomimo wielu zawirowań i wieloletniej przerwy wydawniczej stanie się jednym z najważniejszych przedstawicieli gatunku.

„Baśnie” to wielki hołd dla Marillion ery Fisha a duch tego zespołu unosi się nad kolejnymi utworami. Nie jest to jednak tylko ślepe naśladownictwo, zespół dołożył tu pierwiastek siebie. Już wtedy cudowne partie gitarowe Mirka Gila, stanowiły prawdziwą ozdobę kompozycji zawartych krążku. Jak mało kto potrafi on zagrać oszczędnie, bez fajerwerków, ale z takim wyczuciem, że klękajcie narody. Robotę robią też klawisze (Jacek Korzeniowski), pulsujący basik (Przemek Zawadzki) no i znakomite partie perkusji Wojtka Szadkowskiego. Osobny temat stanowią partie wokalne Tomka Różyckiego, dysponującego  charakterystycznym głosem, który nie każdemu musi przypaść do gustu. „Ja i Ty”, „Kołysanka” i „Baśnie” – choćby tylko dla tych trzech utworów po ten album trzeba sięgnąć. Końcówka nie trzyma już może takiego poziomu, ale ani przez sekundę nie można powiedzieć o tym albumie, że gdzieś wkradła się monotonia.

„daj, daj, daj mi czas…” śpiewa w refrenie „Kołysanek” Tomek Różycki, ale ta płyta nie potrzebuje czasu. Ona wchodzi „od strzału” i choć brzmi nieco vintage’owo to jednak dla wielu fanów progresywnego grania jest dźwiękową podróżą w czasie, do lat młodości.

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *