CIVIL WARS, THE – 2013 – The Civil Wars

CIVIL WARS, THE - 2013 - The Civil Wars

1. The One That Got Away
2. I Had Me A Girl
3. Same Old Same Old
4. Dust To Dust
5. Eavesdrop
6. Devil’s Backbone
7. From This Valley
8. Tell Mama
9. Oh Henry
10. Disarm
11. Sacred Heart
12. D’Arline

Rok wydania: 2013
Wydawca: Sensibility Music
http://thecivilwars.com/


Gdyby nie remake „Carrie” pewnie wciąż nie odkryłbym wspaniałej muzyki tego amerykańskiego duetu. Właśnie w nowej wersji klasycznego horroru scenie balu maturalnego towarzyszy ballada „Dust To Dust”. Przepiękny to utwór, jeden z wielu klejnotów, które znalazły się na drugim studyjnym albumie The Civil Wars.

Joy Williams i John Paul White poznali się sześć lat temu w jednym ze studiów nagraniowych w Nashville, światowej stolicy country. Duch tej muzyki unosi się nad ich piosenkami (najsilniej słychać go w „From This Valley”), ale słychać również na „The Civil Wars” bluesowe wpływy i folkowe brzmienia. Generalnie duet czerpie pełnymi garściami z amerykańskiej tradycji. Nic oryginalnego, prawda? Przede wszystkim jednak Joy i Paul posiadają to ulotne, trudno uchwytne „coś”. Coś, co sprawia, że ich ballady chwytają mocno za serce, wyciskają łzy wzruszenia i nie dają się łatwo zapomnieć.

Na płycie dominują nastrojowe klimaty, ale chwilami dyskretnie zakradają się rockowe dźwięki (świetne „The One That Got Away” i „I Had Me A Girl”, w tym drugim maczał palce niejaki Rick Rubin).
Poczesne miejsce w działalności The Civil Wars zajmują covery. Ich dobór mają doprawdy szeroki: od Michaela Jacksona po Leonarda Cohena. Na tym albumie postanowili zmierzyć się z „Disarm” The Smashing Pumpkins. Dość radykalnie odeszli od oryginału, ale nie dali ciała.

Co ciekawe: ten skromny duet, wykonujący w sumie dość staroświecką, wyciszoną muzykę cieszy się całkiem sporą popularnością w USA, a ich płyty wchodzą na szczyty list przebojów. Kolejny paradoks współczesnego świata?

Lubicie Simona& Garfunkela i The Walkabouts? Polubicie również The Civil Wars…

10/10

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *