CIRYAM – 2023 – Zamyślony Zapach

1. Papierwy
2. Zabierz mnie
3. Na niby
4. I znów
5. Nie my
6. Noc
7. Migotanie
8. W biegu
9. Samotna
10. Sól
11. Ślad
12. Nic więcej
13. Wataha
14. Papierowy król
bonus
15. Noc (Radio Edit)

Rok wydania: 2023
Wydawca: Lynx Music


Trochę musieliśmy poczekać na nowy, piąty studyjny album, krośnieńskiej formacji CIRYAM. Poprzednia płyta -„Desires”, ukazał się w 2015 roku. Był to pierwszy w historii tej grupy, pełnowymiarowy anglojęzyczny krążek. Obecnie jednak zespół powraca do polskojęzycznych wokali. Charyzmatyczna wokalistka Monika Węgrzyn sprawdziła się w angielskojęzycznych wokalizach, jednak śpiewając po Polsku, aż iskrzy swoją naturalną energią. W  tej konwencji wypada chyba bardziej przekonująco.

Na stronie Lynx Music przeczytać można taką notkę reklamową: „…Niesamowicie wyważona esencja rockowego brzmienia, klimatycznego popu i alternatywnej nonszalancji…”. I praktycznie w tym jednym zdaniu, to co najistotniejsze w muzyce zespołu, zostało już powiedziane. Znajdziemy tu bowiem faktycznie, zarówno rockową, czy nawet metalową energię, ale równocześnie materiał ten jest niesamowicie nośny i przebojowy. Elementy te, są jednak doskonale wyważone. Świetne, soczyste, mocne brzmienia, mieszają się ze sporymi pokładami fajnych melodii.  Nowocześnie brzmiąca elektronika, doskonale współgra z mocnymi gitarami. Na płycie przeważają żwawe, energetyczne numery: „Zabierz mnie”, „Noc”, „W biegu”, „Samotna”, „Sól”, „Ślad”, „Wataha”…, ale jest również miejsce na spokojniejsze, bardziej balladowe fragmenty, takie jak: nostalgiczne „Migotanie”, czy „Nic więcej”, z pięknymi progresywnymi smaczkami, albo bardziej majestatyczny, potężnie brzmiący „Papierowy Król”.

„Zamyślony zapach”, to idealny album, aby z przytupem przywitać wiosnę.  Widząc dołujący, smętny pozimowy obraz szarości za oknem, chyba każdemu przyda się taka esencjonalna dawka muzycznych witamin i minerałów, by poczuć prawdziwie wilczą energię. I „…jak głodnych wilków w noc, wataha rusza w las…”

7,5/10

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *