CHRONOS ZERO – 2013 – A Prelude Into Emptiness – The Tears Path: Chapter Alpha

CHRONOS ZERO - 2013 - A Prelude Into Emptiness - The Tears Path Chapter Alpha

1. Spires
2. Breath of Chaos
3. Shadow’s Lair
4. Lost Hope, New Hope Pt.I
5. Lost Hope, New Hope Pt.II
6. The Creation
7. Sigh Of Damnation
8. Hearts Into Darkness
9. At The Gates Of Time (Hollowland’s Prelude)
10. Sorrowful Fate (The Composer’s Nigh Pt.III&IV)

Rok wydania: 2013
Wydawca: Bakerteam Records
http://www.chronoszero.com


Nowa produkcja Chronos Zero długo czekała w moim odtwarzaczu na opisanie. A przyznam, że słuchałem jej nad wyraz często. Muzyka prezentowana przez zespół nie należy do najłatwiejszych. Jest nieprawdopodobnie wielowątkowa. Grupa porusza się w rejonach szeroko rozumianego progmetalu, eksplorując zarówno te techniczne jak i melodyjne połacie gatunku.

W melodyjnych fragmentach, stylistyka może przywodzić na myśl Cloudscape czy Symphony X, jednak to zaledwie jedna składowa wrażeń.
Grupa czuje sie swobodnie w niepokojących klimatach, a damskie wokalizy (w dość sporych proporcjach) oraz wrzaski charakterystyczne dla post czy black metalu dodają całości pewnej psychodelii. Nieco symfoniki i zastosowanie instrumentarium etnicznego dodaje dodatkowego szlifu, szczególnie kompozycjom instrumentalnym. Znajdzie się zatem co nieco dla fanów Psychotic Waltz i Arcturus, a nawet Ayreon, bo i ukłony w tę stronę można tu zaobserwować.

Muzyka uprawiana przez zespół nie jest łatwa. Bywa przytłaczająca, a czasem psychicznie wyczerpująca. Ale ma w sobie coś co przyzywa do siebie na kolejne coraz to nowe podejścia. Jej złożoność z kolei pozwala odkrywać za każdym odtworzeniem kolejne motywy, momenty, melodie. W zależności od nastroju czy stanu umysłu, możemy przewartościować doznania i wskazać zupełnie inne patenty jako ulubione.
Mam nadzieję, że rozdział „Alpha” doczeka się kontynuacji, bowiem jestem bardzo zaintrygowany… owszem, sponiewierany przez ten materiał, ale po jego wysłuchaniu niejednokrotnie czułem się jak po obejrzeniu thrillera psychologicznego.

Jeśli chodzi zaś o podsumowanie? Chronos Zero zaszczepił we mnie chęć śledzenia ich materiału. Jeśli tylko nagrają kolejny materiał, jestem nim wielce zainteresowany. Czekam na „Chapter Beta” z niecierpliwością.

9/10

Piotr Spyra


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *