CHRIST AGONY – 2015 – Black Blood (EP)

CHRIST AGONY - 2015 - Black Blood (EP)

1. Black Blood Ov Universe
2. Coronation
3. Kingdom Ov Abyss

Rok wydania: 2015
Wydawca: Witching Hour Productions
https://www.facebook.com/ChristAgony


Myślę, że tej formacji nie trzeba jakoś specjalnie przedstawiać, nawet tym, którzy na co dzień nie sympatyzują z ekstremalnymi formami metalu. Christ Agony śmiało można uznać za żyjącą legendę rodzimego black metalu – formacja przewodzona przez Cezara, na to miano zasługuje. Mimo, że w pewnym etapie swojej działalności zespół nie dotrzymał tempa takim grupom jak Vader czy Behemoth, to – z pewnymi przerwami w życiorysie – wciąż powracał nie dając o sobie zapomnieć, a w ostatnich latach jakby łapał wiatr w żagle goniąc swoich kolegów po fachu.

Minęło kilka lat od wydania „NocturN” (2011) i chciałoby się rzec, że nadeszła najwyższa pora na kolejny album długogrający, lecz na ten przywilej trzeba jeszcze poczekać. Zamiast tego Cezar i spółka oddali w nasze ręce wydawnictwo mniej obszerne, choć tak samo treściwe. To, co od razu rzuca się w oczy to piękne opakowanie „Black Blood”. Pod tym względem wydawnictwo prezentuje się wybornie – mimo, że jest to EPka, wydawnictwo potraktowano niczym studyjny krążek. Booklet, okładka zostały przygotowane z pietyzmem, dbałością o najdrobniejsze szczegóły, po prostu klasa!

Muzycznie i tekstowo – jak na rasowe Christ Agony przystało – nie brakuje piekielnych klimatów oraz mrocznej, posępnej atmosfery. Diaboliczne teksty w połączeniu z okultystyczną grafiką mówią same za siebie, dobitnie odzwierciedlając z czym przyjdzie słuchaczowi obcować. „Black Blood” jest swego rodzaju pomostem łączącym wydawnictwo z 2011 roku z czymś co dopiero nastąpi. Kompozycje są bezkompromisowe, bardziej surowe i monumentalne. Według Cezara zespół zatoczył stylistyczne koło powracając do korzeni, w rejony kultowego „Moonlight – Act III” i trzeba przyznać, że nie ma w tym przekłamania. Premierowe kompozycje mają zbliżoną atmosferę, podobny mrok i chłód. Tyle, że nowe kompozycje brzmią dużo lepiej, bardziej profesjonalnie.

Każdy z trzech utworów jest utrzymany w odrobinę odmiennym klimacie. Najbardziej wyróżnia się agresywny „Black Blood Ov Universe”. Posiada najbardziej „rogaty” nastrój, a to dzięki specyficznemu podkładowi, gdzie czysty wokal wyśpiewuje znaną – wśród metalowej braci – frazę (patrz: Limbonic Art, Ghost). Znowu odrobinę wolniejszy „Coronation” posiada mantrowy, nieco skandynawski charakter. Zawiera również liczne nastrojowe zdobienia gitary akustycznej, nadające kompozycji odpowiedniej specyfiki. Na koniec Christ Agony ponownie dokłada do pieca, bestia zostaje spuszczona z łańcucha. Także i tutaj pojawiają się klimatyczne ornamentacje, ale ich obecność nie dyskredytuje pokładów agresji i ciężaru. Przez blisko dwadzieścia minut dzieje się sporo, choć trzy kawałki to trochę za mało by wyrobić sobie jednoznaczną opinię, choć jak słychać zespół jest w formie.

Jak widać i słychać Christ Agony wraca do łask. Zapowiedź nadchodzącej płyty w postaci fachowo wydanej EPki „Black Blood” rodzi zdecydowanie pozytywne odczucia, napawając optymistycznie na przyszłość. Jeżeli zespół zamierza kontynuować tą drogę, szykuje się mocny album. Sympatycy nie tylko rodzimego black matalu niechaj czują się zaproszeni do degustacji piekielnej przystawki, zwiastującej nadejście kolejnej porcji mroku, która nadciągnie niebawem, może nawet na jesień…

Marcin Magiera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *