BRUCE SPRINGSTEEN – 2012 – Wrecking Ball

1.We Take Care of Our Own
2.Easy Money
3.Shackled And Drawn
4.Jack Of All Trades
5.Death To My Hometown
6.This Depression
7.Wrecking Ball
8.Your17;ve Got It
9.Rocky Ground
10.Land Of Hope And Dreams
11.We Are Alive
12.Swallowed Up (In The Belly Of The Whale) [bonus track]
13.American Land [bonus track]

Rok wydania: 2012
Wydawca: Columbia
www.brucespringsteen.net


Jeszcze nie tak dawno stał ramię w ramię z Barrackiem Obamą , bardzo zaangażowany w jego kampanię wyborczą. Optymizm który towarzyszył wówczas większości Amerykanom, także znalazł wyraz w twórczości Springsteena. Wydany w 2009 roku album „Working On A Dream” był niezwykle radosny. New York Times napisał o płycie „więcej nadziei, mniej ponuro… ,…. a Springsteen przemawia głosem człowieka uczciwego, dążącego do odkupienia poprzez miłość i ciężką pracę”. Kilka lat później Ameryka pozostaje wciąż pogrążona w głębokim kryzysie, dla wielu obywateli praca stała się niedostępna, wielu straciło dach nad głową, a optymizm Bossa przepadł wraz z rozwianymi nadziejami. „Gdzie jest miłość, która mnie nie opuszczała/ gdzie jest praca, która uczyni moje dłonie i duszę wolnymi” , zadaje pytanie w piosence „We Take Care Of Our Own”. W rozmowie, o nowym albumie wyjaśnia: „przez całą płytę przewija się pytanie; czy potrafimy wzajemnie o siebie zadbać ?, W piosenkach spotkacie bohaterów na których miała wpływ utrata pewnych idei i wartości”. Boss przede wszystkim w ostrych słowach, bez pardonu rozprawia się z bankierami i finansistami z Wall Street, odpowiedzialnymi za gospodarcze zwirowania. Koszty ich finansowych manipulacji, dziś spadają na barki przeciętnych obywateli. „Tam na wzgórzu bankierów impreza trwa jawnie, a my na dole zaprzęgnięci w jarzmo” to wers piosenki „Shackled And Drown” a w „Jack Of All Trades” daje upust wezbranej frustracji: „Gdybym miał broń, to odnalazłbym drani i publicznie rozstrzelał”.

Można zadać pytanie czy Bruce Springsteen, którego własne finanse pozwalają mu spać spokojnie, jest wiarygodny w poruszanych tematach? Dla tych którzy śledzą jego karierę od początku, będzie to pytanie retoryczne. Zawsze w swoich piosenkach opisywał blaski i cienie życia tak zwanego „zwykłego obywatela” . Przez lata swojej kariery nie zboczył z obranego kursu, stając się prawdziwym „working class hero”.

Ubierając słowa piosenek w brzmienia oparte na muzycznej tradycji Ameryki, idealnie dopasowuje do siebie oba elementy. Muzycznie „Wrecking Ball” to typowy dla Bossa rock, któremu melodyjność i niezwykłą chwytliwość gwarantują elementy folku i gospel . Stylistycznie rozpostarta jest gdzieś pomiędzy jednymi z najlepszych w dyskografii „Born In The USA” a „Rising”. Wiele na płycie melodii które pozwolą na przejęcie gorzkich słów na własność, począwszy od „We Take Care Of Our Own”. Wiele emocji chwytających za gardło tak, że ze wzruszenia trudno przełknąć ślinę („Jack Of All Trades”). Pojawiają się też, wcześniej nie spotykane u Bossa elementy rapu jak recytowany fragment przez Michelle Moore w „Rocky Ground”. Sięga również po dźwięki zakorzenione mocno w country and western, zacytowane w „We Are Alive”, rozpoczynając cudzysłowem w postaci charakterystycznych trzasków płyty winylowej.

„Wrecking Ball” powstała z autentycznego rozczarowania i gniewu . Tematyka poruszana w piosenkach dziś ma charakter uniwersalny, bowiem dotyczy problemów, które nie dotknęły jedynie Stanów Zjednoczonych. Właśnie ten jej autentyzm i uniwersalizm powoduje że wielu fanów Brucer17;a Springsteena na całym świecie będzie mogło się z nią utożsamiać, albo po prostu przeżyć kilkadziesiąt minut chwil zapadających w pamięć, ponieważ Boss nagrał świetną płytę.

10/10

Witold Żogała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *