BROTHER APE – 2010 – A Rare Moment Of Insight

Brother Ape - 2010 - A Rare Moment Of Insight

1. Juggernaut now (7:27)
2. Chrysalis (5:34)
3. Ultramarathon (7:49)
4. Seabound (6:03)
5. Instinct (6:52)
6. Echoes of madness (9:06)
7. The Art of letting go (7:23)
8. In a Rare Moment (3:33)

Rok wydania: 2010
Wydawca: Progress Records
http://www.myspace.com/brotherape


Szwedzkie trio: Stefan Damicolas (gitary, wokale, klawisze), Gunnar Maxen (bas, klawisze, chórki), Max Bergman (perkusja), niespełna rok po wydaniu płyty „Turbulence”, ponownie nakładem Progress Records uraczyło nas swoim kolejnym dziełem „A Rare Moment Of Insight”. Z płyty na płytę muzyczne propozycje Szwedów wydają się coraz ciekawsze. Muzyka jaką prezentuje zespół nie należy jednak do tych, które się wychwala z uwielbieniem od pierwszego przesłuchania. Żeby docenić jej walory i ukryte smaczki trzeba pobyć z nią znacznie dłużej.

Cechą charakterystyczną Brother Ape jest specyficzne brzmienie, dosyć surowe jak na muzykę progresywną, z charakterystyczną „połamaną” perkusją, i wyrazistą pulsacją basu. Sekcja rytmiczna nie rzadko pełni rolę pierwszoplanową na tle delikatnych klawiszy. Gitara o nieco surowej barwie nie jest tutaj najważniejsza. Jeśli ktoś szuka w muzyce natchnionych gitarowych solówek, na tej płycie raczej ich nie znajdzie. Do delikatnego wokalu Stefana Damicolasa (oberwało mu się nieco przy recenzowaniu poprzedniego albumu), zdążyłem już przywyknąć. Na nowej płycie jego wokalizy są zdecydowanie bardziej wyraziste, śpiewa jakby z większym zaangażowaniem. Jako przykład niech posłuży tutaj jeden z moich ulubionych utworów – „Chrysalis”. Oprócz kompozycji zdecydowanie dynamicznych, znalazło się tutaj kilka bardziej lirycznych momentów: wspomniany „Chrysalis”, „Seabound”, czy kończąca płytę gitarowa, akustyczna miniaturka „In a Rare Moment”.

Jeśli lubicie, kiedy w muzyce słychać wyraźne ciągotki w stronę jazzu czy jazz rocka, lubicie taki specyficzny około jazzowy klimacik, jakim nasycona jest muzyka Brother Ape niczym gąbka, śmiało możecie sięgnąć po tą płytę.

7,5/10

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *