BRENDAN PERRY – 2010 – Ark

brendan perry - ark

1. Babylon 6:08
2. The Bogus Man 6:11
3. Wintersun 6:02
4. Utopia 5:56
5. Inferno 6:38
6. This Boy 6:59
7. The Devil And The Deep Blue Sea 7:35
8. Crescend 9:35

Rok wydania: 2010
Wydawca: Cooking Vinyl


Zabłąkane okręty szukające muzycznych lądów pokrewnych do tych Dead Can Dance’owych śmiało mogą podążyć za światłem okładkowej latarni. Nieodkryta ziemia obiecana płyty „Ark” czeka…

Zaczyna się bardzo orientalnym momentem, przepięknym utworem „Babylon”.
Druga kompozycja „The Bogus Man” już w nieco innych klimatach, bardziej ambientowa, minimalistyczna. Dekadencki wokal Brendana idealnie uzupełnia niesamowity klimat tej kompozycji. Dzięki użytym instrumentom perkusyjnym nie brak w niej pewnej bliskowschodniej kolorystyki. Kolejny utwór – „Wintersun” – kompozycja chłodna jak zimowy blask słońca, tymczasem mamy środek lata, muzyka skutecznie chłodzi gorące od słońca policzki przynosząc uczucie ulgi

Jest na tej płycie również pewna doza depeche’owej estetyki, chociażby w kompozycji – „Utopia” (kojarzy się nieco z klimatem płyty „Black Celebration”). Wokal Brendana w tym utworze brzmi jakby bardziej emocjonalnie.
„Inferno” – kolejna muzyczna odsłona płyty „Ark”. Brzmi bardzo mrocznie jakby była to muzyczna zapowiedź filmu grozy. Nie dotyczy jednak horroru w sensie stricte, traktuje o tym, iż człowiek ogląda codziennie prawdziwe życiowe horrory, które maja miejsce na Ziemi przez pryzmat swojego telewizora w sposób bardzo obojętny (niczym prawdziwe zombie).
„This Boy”- kolejny snujący się muzyczny walec z pewnymi orientalnymi, muzycznymi ornamentami. Tutaj Brendan Perry również odszedł nieco od swej minimalistycznej maniery wokalnej.
„The Devil And The DeepBlue Sea” – to również bardzo spokojna kompozycja, w drugiej części wchodzi bardziej transowa perkusja ożywiając nieco klimat . Utwór dosyć pompatyczny w pewnym momencie zapachniało mi nawet Vangelisem.
Orientalnej ornamentyki ciąg dalszy, ostatnia kompozycja – „Crescent”. Nie wiem czy to możliwe ale chyba jednak najspokojniejsza. Muzyczne ukołysanie do snu.

Trzeba przyznać, że Brendan Perry potrafi świetnie operować klimatem, omamić, wodzić słuchacza hipnotyczna aurą.
Płyta dzięki nagromadzeniu większej ilości elektroniki, wydaje się nieco bardziej komercyjna od tego co mr Perry proponował nam w duecie z Lisą Gerrard. Na szczęście nie jest to jednak komercja na miarę „elektronicznej dyskoteki” Jeana-Michaela Jarre’a.

Ujmująca, hipnotyczna moc dźwięków jakie proponuje nam artysta pozwalana to aby odpocząć po gorącym dniu, zachłysnąć się powiewem wiatru ostatniej nuty płyty „Ark”. Gaśnie światło latarni, nadchodzi świt i kolejny, gorący letni dzień…

8,5/10

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *