BLOTTED SCIENCE – 2007 – The Machinations Of Dementia

Blotted Science – The Machinations Of Dementia

1. Synaptic Plasticity
2. Laser Lobotomy
3. Brain Fingerprinting
4. Oscillation Cycles
5. Activation Synthesis Theory
6. R.E.M.
7. Night Terror (Pavor Nocturnus)
8. Bleeding In The Brain
9. Vegetation
10. Narcolepsy
11. E.E.G. Tracings
12. Sleep Deprivation
13. The Insomniac
14. Amnesia
15. Adenosine Breakdown
16. Adenosine Buildup

Rok wydania: 2007
Wydawca: Electric Electric Records


Blotted Science to nowy projekt znanego cenionego w muzycznym świecie gitarzysty Rona Jarzombka. Ron znany jest głownie ze swego nieistniejącej już niestety formacji Watchtower, a także z udziału w licznych ciekawych muzycznych przedsięwzięciach takich jak Gordian Knot czy swym poprzednim projekcie – Spastic Ink. To co prezentuje Blooted Science bliskie jest w sferze muzycznej właśnie Spastic Ink, poprzedniemu projektowi Jarzombka. Do realizacji swych muzycznych pomysłów Rob Jarzombek zaprosił dwóch muzyków, Alexa Webstera znanego z death metalowej formacji Cannibal Corps, oraz perkusistę Charliego Zeleny, na co dzień bębniącego w Behold… The Arctopus lecz znanego również ze współpracy z Jordanem Rudessem.

Muzyka zawarta na albumie, choć jest instrumentalna stanowi swoisty konceptalbum, dotyczy rozważań, czy badań nad ludzkim mózgiem i jego zaburzeniami, do tematu ludzkiego mózgu nawiązują tytuły utworów jak i okładka płyty.
Jeżeli chodzi o nazwę jaka przybrał ten projekt – Blotted Science, Ron Jarzobmek tłumaczy ją w następujący sposób: słowo blotted można odnieść do atramentu, co jest nawiązaniem do poprzedniego projektu artysty (Spastic Ink) ale również do plam krwi co jest z kolei charakterystycznym motywem okładek zespołu Alexa Webstera – Cannibal Corps, drugi człon nazwy – science to nawiązanie do technicznej muzyki jaką prezentują.
Ron Jarzombek jest osobą zakochaną w komiksach i kreskówkach i choć w swym projekcie muzycznym słychać wpływy death metalowe, nie ma na niej żadnego growlingu który jak wyraził się w jednym z wywiadów, kojarzy mu się z ciasteczkowym potworem.
Muzycy celowo zdecydowali się nagrać płytę instrumentalną aby nie zrazić do niej ludzi lubiących ciężką, techniczną muzykę a nie mogliby zaakceptować charczącego bulgotu wskazującego na przewlekłe zapalenie gardła, bądź wykastrowanych górnych rejestrów, w zależności od tego w jakiej konwencji te wokale miały by zaistnieć. Moim zdaniem było to rozsądne podejście do kwestii i wyszło muzyce da dobre, a muzyka jest na tyle bogata, a wręcz przeładowana technicznymi łamańcami, że wokal wydaje się rzeczywiście zbędny.
The Machinations Of Demantia to doskonałe gitarowe granie w połączeniu z metalową wściekłością, i karkołomnymi technicznymi zagrywkami, muzyczna ekwilibrystyka która wciąga słuchacza w ten przedziwny świat dźwięków, riffów i mocy. Nad tą muzyka unosi się szalony geniusz współczesnego King Crimson, to jakby Crimson silnia. Zdaję sobie sprawę że ta muzyczna awangarda przekona do siebie nielicznych, zatwardziałych wyznawców muzycznego kunsztu, dla grona słuchaczy którzy w muzyce szukają piękna, nastroju, klimatu ta muzyczna tabletka będzie nie do przełknięcia, mimo wszystko warto wejść w ten skomplikowany muzyczny labirynt.
Jeszcze jedna ciekawostka związana z tym albumem, znalazły się na niej dwie kompozycje:
„Adenosine Breakdown” i „Adenosine Buildup”, są to utwory zamykające tą płytę.
Adenozyna jest związkiem chemicznym który zwalnia procesy zachodzące w organizmie gdy śpimy, a przyspiesza gdy się budzimy ,zachodzi wtedy całkiem odwrotny proces. Te dwa wymienione utwory właśnie to odzwierciedlają, jest to bowiem jeden i ten sam utwór, zagrany normalnie oraz od tyłu. Należy przyznać że jest do bardzo ciekawe doświadczenie muzyczne.

Jeśli lubicie skomplikowane struktury dźwiękowe, kiedy gitarowe riffy podparte wściekłą sekcja rytmiczną wgryzają się w wasz układ nerwowy, docierając swoją intensywnością do szpiku kostnego, wgryzając się jak nowotwór, jesteście straceni…
Muzyka Blotted Science was dopadła i już nie puści.

8/10

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *