BLACK NOODLE PROJECT, THE – 2011 – Dark & Early Smiles

Black Noodle Project, The - 2011 - Dark & Early Smiles

CD 1 – Early Smiles
1 – The Rise of Helios (Helios)
2 – Fight for Glory (Helios)
3 – The Return (Helios)
4 – Hang on, little Girl (Stereoscope)
5 – Out of Gum (demo)
6 – Squares & Circles (demo)
7 – To Pink from Blue (demo)
8 – This Stranger they Used to Call Me (demo)
9 – The Words I have (demo)
10 – Loveless Eyes (demo)
11 – A Flight over the Sun (demo)
12 – Time has Passed (demo)
13 – Where Everything is Dark (demo)
14 – She Prefers her Dreams (demo)

CD 2 – Dark Smiles…
1 – A Bleeding Life (demo)
2 – Before the Dawn (demo)
3 – Disappeared (demo)
4 – Untill I Die (demo)
5 – Maybe Yesterday (demo)
6 – Somewhere Between Here and There (demo)
7 – Unliving Future (demo)
8 – Do it Alone (demo)
9 – Piece of an Old and Dark Feeling (demo)
10 – As if I were Dead (demo)
11 – Face the Truth (demo)

Rok wydania: 2011
Wydawca: Oskar
http://www.theblacknoodleproject.com/


Polska to jeden z tych krajów, które wyjątkowo ciepło przyjął twórczość francuskiego The Black Noodle Project. Była mini trasa, w końcu to nie gdzie indziej jak w naszym kraju, grupa zarejestrowała swoje DVD. W oczekiwaniu na nowy album, ale i ustabilizowanie składu (w ostatnim czasie odeszło dwóch muzyków), otrzymujemy dwupłytowe wydawnictwo „Dark & Early Smiles” i od razu napiszę, ze każdy fan tej formacji powinien je posiadać!

Czemu jest tak wyjątkowe? Ano powodów jest kilka. Po pierwsze otrzymujemy materiał, który ukazuje wczesną odsłonę zespołu, po drugie poznajemy „filmową” duszę Jeremiego Grima, po trzecie usłyszymy tu motywy, które następnie znalazły się na innych płytach zespołu, ale często w innych aranżach, no i na koniec, są tu kompozycje, które z niewiadomych mi przyczyn nigdy nie znalazły się na żadnej płycie a powalają swoją urodą!

Jak wspominałem, wydawnictwo składa się dwóch krążków i pozwólcie, że na początek kilka słów o CD 2. Umieszczono tu pierwsze demo/album „czarnej kluchy” „Dark Smiles…” i choć brzmi nieco plastikowo, to słychać tu już zalążek charakterystycznego stylu zespołu. Ba, ten materiał to kopalnia pomysłów, które w pełnym blasku rozbłysnęły na kolejnych albumach studyjnych.

CD1 opatrzony tytułem „Early Smiles” to zbiór utworów, które powstały na potrzeby projektów, w które angażował się Jeremie Grima. Są więc trzy piękne instrumentalne kompozycje stworzone na potrzeby filmu „Helios”, jest utwór zarejestrowany dla Stereoscope (uboczny projekt Jeremiego, który tworzył z gitarzystą The Black Noodle Project – Sébastienem Bourdeix) są w końcu utwory demo, które jak czytamy w dołączonej książeczce przyczyniły się do podpisania kontraktu z pierwszym wydawcą zespołu – firmą Musea. Właśnie wśród tych kompozycji znajdziemy dwie klimatyczne perełki – „Out of Gum” oraz „Squares & Circles”.

„Dark & Early Smiles” to kilkadziesiąt minut podróży poprzez dźwięki i ja zachęcam Was do jej odbycia. Choć nie jest to nowy album, to słucha się go równie dobrze jak studyjnych wydawnictw tej francuskiej formacji.

8,5/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *