BIFF – 2013 – Attenzione Bambino

Biff - 2013 - Attenzione Bambino

1. Niepoważna
2. Terapeuta
3. Bojkot
4. Na Pomoc
5. Lepiej Cieplej
6. Chłopak
7. Wake Up
8. Alleluja
9. Cudnie
10. Jeżeli kochać to nie indywidualnie
11. Żeńskie rymy nocy lipcowej

Rok wydania: 2013
Wydawca Mystic Production


Z uwagi na to, że pewnie nazwa BiFF nie bardzo kojarzy się Wam z kimkolwiek i czymkolwiek najpierw przybliżę parę słów o zespole. Jeżeli pamiętacie jeszcze grupę Pogodno zwłaszcza z okresu gdy powstała ich druga płyta „Pogodno gra Fochmann’a – Hajle Silesia” (z ich największym chyba hiciorem „Orkiestra”.) to skojarzą się Wam na pewno praktycznie prawie wszystkie nazwiska osób grających w BiFF ponieważ jego założycielami są Ania Brachaczek (wokal). oraz Lesław Golis znany bardziej jako Hrabia Fochmann (gitara i wokal). . Oboje ze składu Pogodno. Reszta zespołu (z wyjątkiem klawiszowca) Piotra „Bojkota” Drążkiewicza to także Pogodno z tamtych czasów a więc perkusista Jarosław Kozłowski i basista Michał Pfeiff .

„Attenzione Bambino” to drugie już wydawnictwo tego zespołu. Od wydania poprzedniego „Ano” minęło już blisko 4 lata. Tamten krążek przyniósł zespołowi nagrodę Fryderyka w kategorii „Nowa Twarz Fonografii”. Ten krążek tylko potwierdza zasadność jej przyznania. Słuchając „Attenzione Bambino” słychać, że ten czas nie został zmarnowany i że był to bardzo pracowity okres dla muzyków.

Tak naprawdę to twórczość grupy BiFF daleka jest od tego czego słucham najchętniej i najczęściej. Co nie oznacza, że gdy trafi mi się taka płyta będę kręcił nosem i wyszukiwał „dziury w całym”. W przypadku „Attenzione Bambino” miałbym i tak problem, żeby doczepić się czegokolwiek. Mimo całej swej nietypowości, to co robią jest bardzo odważne i nietuzinkowe. Nie jest to na pewno muzyka, która zawojuje listy przebojów ale myślę, że akurat na tym im nie zależy. Doskonalę bawią się zarówno muzyką jak i tekstami (i to w różnych językach jak np. w kawałku „Terapeuta”) i to zaraża. Infekcja sięga tak daleko, że już po pierwszym przesłuchaniu pozostawia efekty uboczne w postaci nucenia pod nosem ich kawałków. Doskonały koktajl funky, big bitu, popu, bluesa, lekko unoszący się powiew jazzu a wszystko to serwowane na rock’n’rollowym talerzu. Doskonałe wokale Ani i Hrabiego (wspomagane często głosami pozostałych muzyków grupy), świetna sekcja rytmiczna, pięknie „malująca” nastroje gitara Hrabiego i uzupełnienie tego w klawisze i dęciaki dało rewelacyjny efekt końcowy. Osobna sprawa to kapitalna grafika i samo brzmienie płyty za które odpowiedzialny był Przemysław „Perła” Wejmann (Acid Drinkers, Corruption, Chainsaw, Muchy).

Tak naprawdę ciężko mi wybrać konkretnego faworyta na tej płycie. Są kawałki skoczne i przebojowe jak „Niepoważna” , „Bojkot”, „Terapeuta”, są żywcem jakby wyrwane z twórczości The Beatles „Bojkot” i „Wake Up”, są fajne balladki „Lepiej cieplej” i „Alleluja”, ale jest też podany z pazurem rockowym „Chłopak”. Do koloru do wyboru.

8/10

Irek Dudziński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *