BATUSHKA – 2021 – Carju Niebiesnyj (EP)

BATUSHKA - CARJU NIEBIESNYJ

1. Pismo I
2. Pismo II
3. Pismo III
4. Pismo IV
5. Pismo V
6. Pismo VI

Rok wydania: 2021
Wydawca: Witching Hour
https://www.facebook.com/Batushkaband


O BATUSHCE napisano już tyle, że materiału starczyłoby na sążnistą pracę doktorską. Jedni kochają, inni nienawidzą, jedni uznają jedynie Batushkę Krzysztofa Drabikowskiego, inni tą Bartłomieja Krysiuka, tacy którzy są fanami obydwu ale i tacy, którzy hejtują obydwie. Chyba tylko Behemtoh wzbudza większe emocje…

W każdym razie rok 2021 przyniósł kolejne EP. zespołu dowodzonego przez Barta a „Carju Niebiesnyj” to kawał porządnej muzy. Krążek rozpoczyna stosunkowo spokojna „Pismo I”, w której nie uświadczymy growli, jest klimatycznie i choć utwór w pewnym momencie przyspiesza do daleko mu do black metalowej młócki. Tą serwuje „Pismo II”, chyba najsłabszy moment wydawnictwa oraz „Pismo III”, która rozpoczyna się od konkretnego strzału, ale kończy już zdecydowanie nastrojowo, z dźwiękami mandoliny, które wprowadzają nas w najlepszy fragment krążka czyli „Pismo IV”, „Pismo V” i „Pismo VI”. Dostojna „Pismo IV” i niezwykle klimatyczna i wręcz majestatyczna „Pismo V” (przywodzi obrazy cerkwi i odbywające się w niej obrządki, co potęguje pogłos dodający wokalizom przestrzeni) to jednak wyłącznie preludium do „Pismo VI”. To jedna z najlepszych rzeczy, które wyszły spod ręki Barta. Podniosły, powiedziałbym, że podszyty swoistą nostalgią, klimat i niespieszne tempo to jej cechy charakterystyczne, a jeśli dodamy do tego nienachalną orkiestrę w tle, instrumenty dęte, smyczki i wspominaną już mandolinę to mamy do czynienia z kapitalnym zwieńczeniem tego udanego wydawnictwa!

Zapewne znajdą się tacy, którzy na „Carju Niebiesnyj” nie zostawią suchej nitki, ale aby być uczciwym trzeba sobie jasno powiedzieć, że jest to kawał porządnej muzy, może i najlepsza rzecz, którą nagrał Bartłomiej Krysiuk.

8,5/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *