BATUSHKA – 2019 – Hospodi

1. Wozglas
2. Dziewiatyj Czas
3. Wieczernia
4. Powieczerje
5. Polunosznica
6. Utrenia
7. Pierwyj Czas
8. Tretij Czas
9. Szestoj Czas
10. Liturgiya

Rok wydania: 2019
Wydawca: Mystic
https://www.facebook.com/Batushkaband


Rok 2019 to rok wydawnictw, które wywoływały długie dyskusje i kontrowersje. Ukazał się „Popiór” grupy KAT i Roman Kostrzewski a kilka miesięcy później „Without Looking Back” KAT, którym kieruje Piotr Luczyk. W maju swą elektroniczną premierę miała „Panihida” formacji BATUSHKA (Krzysztofa Drabikowskiego) a w lipcu światło dzienne ujrzało „Hospodi” BATUSHKI Bartłomieja Krysiuka i to właśnie tej płycie przyjrzymy się dzisiaj…

Już pierwszy rzut oka na wydawnictwo unaocznia zmiany w stosunku do debiutanckiego krążka („Litourgiya” z roku 2015). Obrazek z okładki, stylizowany na ikonę, został zastąpiony dopracowaną grafiką, która z ikoną ma już niewiele wspólnego a tytuły utworów, które na debiucie miały prostą formę słowa „Yekteníya” z kolejną cyfrą tym razem nabrały bardziej tradycyjnej wyglądu.

Dziesięć kompozycji wypełniających „Hospodi” to miks symfonicznego black metalu spod znaku Dimmu Borgir z wschodnimi motywami cerkiewnymi. O ile jednak BATUSHKA Krzysztofa Drabikowskiego pozostała klimatem w małej, drewnianej cerkwi kresów o tyle Bartłomiej Krysiuk postawił na pełną przepychu cerkiew w którymś z dużych miast Rosji.. Dominują tu średnie tempa (z wyjątkiem agresywnej „Polunosznicy”), a utwory wpadają w ucho (choć pewnie trudno będzie w to uwierzyć komuś kto nie przepada za black metalem). Płyta otrzymała potężne klarowne brzmienie, chóry robią ogromne wrażenie a rozmach całości i monumentalizm wyzierają z każdej sekundy trwania muzyki.

„Hospodi” to kawał dobrego grania. Pomijając wszelakie aspekty związane z kontrowersjami krążącymi wokół zespołu/zespołów, znalazło się tu wiele udanych, wpadających w ucho dźwięków. Nie ma tu już, co prawda, tajemniczości i uroku „Litourgiyi” ale całość brzmi potężnie. Pozostaje już tylko czekać na zakończenie sporów sądowych, bo oba wcielenia BATUSHKI mogą się podobać i warto aby po ich zakończeniu pozostały dwa zespoły, choć zapewne jeden z nich będzie musiał zmienić nazwę…… na moje ucho ten…..

8,5/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *