AYREON – 2008 – Elected (EP)

AYREON - Elected

01. Elected (feat. Tobias Sammet/Avantasia)
02. E=MC² (acoustic live version)
03. Ride The Comet (album version)
04. Day Six: Childhood (piano version)

Rok wydania: 2008
Wydawca: Inside Out


Dwie rock opery zrobiły w tym roku niezłe zamieszanie. Nowy album Ayreon i Avantasia, wciąż były do siebie porównywane, a to z powodu podobieństwa przedsięwzięcia, a to w związku z zaproszonymi gośćmi. Zapewne oba z nowych albumów miały swoich bardziej zagorzałych zwolenników.

Takiego dalszego ciągu chyba mało kto się spodziewał. Właśnie ukazała się EPka „Elected”, zawierający cover Alice’a Coopera, który wykonali razem Arjen Lucassen i Tobias Sammet.
Wydawnictwo zostało opatrzone okładką stylizowaną na gazetę z artykułami o Ayreon. Całość wydana jest w digipacku. Dodatkowo na krążku umieszczono 3 utworu Ayreon. 2 z nich to akustyczne przeróbki utworów z poprzednich dwóch albumów, natomiast jeden, to „Ride the comet” w wersji takiej jakiej znajduje się na płycie.

„Elected” – w oryginale wykonywany przez Alice’a Coopera, coverowany był już przez wielu artystów. Mnie w pamięć wryło się fenomenalne wykonanie Bruce’a Dickinsona. Kiedy ten utwór zaczął sączyć się z głośników najpierw skrzywiłem się na podłożone klawisze… chwilę później zacząłem przeszukiwać wkładkę czy aby czasem nie zaproszono do wykonania utworu samego Alice’a Coopera. Okazuje się, że głos Arjena w tym utworze bardzo upodobnił się do oryginału. Natomiast dzięki elektrycznie brzmiącym klawiszom i miksowi całość brzmi jak utwory Ayreon… a przynajmniej klimatycznie zbliżone jest do stylu Ayreon, bo charakterystyczny hardrockowy pazur oczywiście pozostał. Wokalny duet Arjena i Tobiasa w zasadzie nie jest czymś nad czym można by się w przypadku tego utworu szczególnie podniecać. Pod sam koniec utworu muzycy się przekomarzają… dość żartobliwy akcent…

Drugi kawałek na płycie – akustyczna wersja „E=mc2” w wykonaniu Marjan Welman, bardzo przyjemny akcent i miła odmiana szczególnie dla fanów projektu, znających wersję oryginalną. Jak głosi notka we wkładce, to nagranie zarejestrowano na żywo podczas występu Arjena i Marjan w radio w Brukseli. Bardzo spokojna i przyjemna wersja zbudowana na gitarze akustycznej… Wokalizy Marjan genialnie sprawdzają się w tak spokojnym repertuarze…

Trzeci utwór – „Ride the Comet”, mimo że jest bardzo dobry – pozwolę sobie pominąć w recenzji. Bowiem jest to wersja taka jak na albumie „01011001”… Przypuszczam, że większość ludzi, która rozważa zakup singla, posiada już pełny album.

Ostatni utwór na krążku to akustyczna przeróbka utworu pochodzącego z albumu „The Human Equation” – mianowicie „Day six: Childhood”. W oryginale utwór śpiewali Devon Graves, James La Brie i Mikael Akerfeldt. Dla potrzeb wersji akustycznej utwór nieco uproszczono, mimo że w wersji oryginalnej był dość przestrzenny dzięki smykom i delikatnym klawiszom. Na potrzeby wersji akustycznej zmieniono także tonację. Tym razem mamy do czynienia z utworem opartym na pianinach. A samo wykonanie Marjan nadaje mu jeszcze większej przestrzeni i pogłębia nastrój nostalgii. Świetny utwór!

W postaci singla „Elected” otrzymujemy 3 świetne niepublikowane wcześniej utwory. Z założenia takie wydawnictwo kierowane jest dla fanów. Czy zatem po zakupie krążka mona być niezadowolonym? Chyba, ze stosunku ceny do ilości materiału zawartego na płycie. Płacimy jak za pół albumu, a dostajemy objętościowo ok 20% albumu.
Każdy fan jednak już po pierwszym przesłuchaniu polubi te wersje… i zapragnie mieć cały album akustyczny Ayreon w swojej kolekcji… Hmmm a może zachęcony recenzjami Arjen pomyśli o takim wydawnictwie???

Bez oceny

Piotr Spyra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *