AVANTASIA – 2010 – The Wicked Symphony

AVANTASIA - 2010 - The Wicked Symphony

1. The Wicked Symphony
2. Wastelands
3. Scales Of Justice
4. Dying For An Angel
5. Blizzard On A Broken Mirror
6. Runaway Train
7. Crestfallen
8. Forever Is A Long Time
9. Black Wings
10. States Of Matter
11. The Edge

Rok wydania: 2010
Wydawca: Nuclear Blast


Dwa lata minęły i niezmordowany Tobias Sammet zaprezentował Światu kolejny materiał pod szyldem Avantasia. Krążki „The Wicked Symphony” oraz „Angels of Babylon” stanowią kontynuację historii zapoczątkowanej na wydanym w roku 2008 albumie „The Scarecrow” (jednocześnie zamykają tą trylogię). Na początek na „warsztat” postanowiłem wziąć album „The Wicked Symphony” i… jest dobrze.

Przyznaję, że „The Scarecrow” nieco mnie rozczarował. Nie żebym uważał, że to zła płyta, nic z tych rzeczy. To rzetelny i dobry album, ale nie tego oczekiwałem. Po „The Metal Opera Pt 1&2”, „The Scarecrow” brzmiał dla mnie niczym kolejne wydawnictwo Edguy wzbogacone jedynie większą ilością wokalistów. „The Wicked Symphony” w zasadzie niewiele w tym temacie zmieniło, mam tu na myśli styl muzyczny, ale…. ale Edguy zdecydowanie bardziej osadziło się w klimatach przebojowego hard rocka, heavy metalu, coraz bardziej oddalając się od podniosłego power metalu, któremu hołdowali na początku swojej kariery. Wydaje mi się również, że Tobias skomponował na to wydawnictwo ciekawsze melodie. Jak zwykle na krążku pojawia się cała plejada wokalistów we wszelakich konfiguracjach. Jest wszędobylski Jorn Lande, jest Michael Kiske (utwór „Wastelands”, w którym „zagrał pierwsze skrzypce” chyba definitywnie udowadnia, że ex wokalista Helloween powrócił na łono porządnego metalowego grania), w przebojowym „Dying For An Angel” pojawił się niejaki Klaus Meine znany ze Scorpions, i muszę przyznać, że zaśpiewał świetnie a utwór ten to jeden z ciekawszych fragmentów tego wydawnictwa. Jest i znany z prog metalowego Symphony X – Russel Allen, a w zadziornym, pełnym kąśliwych riffów „Scales Of Justice” śpiewa Tim „Ripper” Owens i jak zwykle udowadnia, że w kategorii metalowi wokaliści jest w czołówce. Nieźle wypada Andre Matos (ex Angra), który zaśpiewał w „Blizzard On A Broken Mirror” a w balladowym, rozpoczynającym się dźwiękami pianina „Runaway Train” za mikrofonem słyszymy starego wyjadacza rockowej sceny – Boba Catley’a. To tyle jeżeli chodzi o znane nazwiska, dodam jeszcze że w „Black Wings” swojego głosu użycza Ralf Zdiarstek, który współpracuje z Sammetem zarówno przy Edguy jaki Avantasii.

„The Wicked Symphony” wyjątkowo przypadł mi do gustu. Melodie wpadają w ucho, ale nie zahaczają o banał i chce się do tej płyty wracać. Sporo tu symfonicznego rozmachu i epickości. Gitary są na swoim miejscu, solówki jak zwykle na wysokim poziomie do tego nienaganna, krystaliczna produkcja. Mocna pozycja w dyskografii imć Sammeta do tego przepięknie wydana!

8,5/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *