AUDIOFEELS – 2013 – Live (DVD)

Audiofeels - 2013 - Live (DVD)

1. What does it mean?
2. Eye of the tiger
3. Otherside
4. Something got me started
5. On the edge (of the unknown)
6. Banał
7. Just the two of us
8. Kiss from a rose
9. Something in the way
10. Shape of my heart/Rise and fall
11. I found a place
12. Bittersweet symphony
13. Seven nation army
14. You came close
15. Nothing else matters
16. Stand by me

Rok wydania: 2013
Wydawca: Mystic
http://www.audiofeels.plGrupy Audiofeels pewnie bliżej przedstawiać nie trzeba. Zwłaszcza po tym jak w jednej z edycji programu „Mam Talent” dotarli do finału i zajęli trzecie miejsce. Tak więc w telegraficznym skrócie napiszę tylko, że istnieją od 2007 roku, pochodzą z Poznania (pozdrawiam Ziomali) i tworzą muzykę określaną mianem Vocal Play która polega na tworzeniu muzyki praktycznie bez użycia instrumentów. Audiofeels tworzą: Marcin „Illuk” Illukiewicz (wokal tenor II jako klawisze, wiolonczela, puzon, trąbka), Bartek „Źrebak” Lehmann (wokal tenor I i kontratenor jako smyki, klawisze, gitara, trąbka), Michał „Szajek” Szajkowski (wokal baryton, tenor, jako smyki, klawisze, gitara), Michał „Stecu” Stec (wokal jako wiolonczela, gitara basowa i elektryczna oraz trąbka), Jarosław „Karas” Weidner (wokal baryton jako skrzypce, gitara elektryczna, klawisze, trąbka; aranżer piosenek wykonywanych przez zespół), Marek „Maro” Lewandowski (wokal baryton jako gitary, smyki; aranżer piosenek wykonywanych przez zespół; reżyser dźwięku), Patryk „Cypis” Ignaczak (wokal bas jako gitara basowa i kontrabas), Bartek „Kitek” Michalak (wokal, instrumenty perkusyjne, efekty specjalne). Wszyscy są wychowankami Chóru Akademickiego UAM w Poznaniu. Zespół wydał dotychczas dwie płyty. W 2009 roku „UnCovered” zawierający covery utworów między innymi Red Hot Chili Peppers, Simona & Garfunkela, Stinga itp. oraz w 2012 roku „Unfinished” na której znalazły się już w większości kompozycje własne (choć i tu nie zabrakło fantastycznych coverów Seal’a czy Nirvany). W 2012 roku zespół zarejestrował na deskach sceny Teatru Wielkiego w Poznaniu swoje pierwsze DVD. Jego wydawcą został Mystic Production a samo DVD ukazało się w roku 2013.

W przypadku tego koncertu pierwszy człon nazwy wydawcy płyty jest chyba najbardziej adekwatne do tego co możemy obejrzeć. Mistyczny to chyba najlepsze określenie. Mogłoby się wydawać, że przyśpiewki a capella to flaki z olejem. Nic podobnego. Ten koncert pokazuje nie tylko to jakimi „fachowcami” są członkowie grupy ale także ile energii i dynamiki mogą zawierać właśnie takie wykonania. 29 marca, 850 osób zgromadzonych w Teatrze Wielkim a teraz Wy wszyscy możecie się o tym przekonać naocznie i nausznie. Zespół zaprezentował w sumie 16 utworów. W tym 12 coverów i 4 kompozycje autorskie. Znalazły się między nimi „Audiofilskie” interpretacje utworów Simply Red, The Verve, Stinga, Seal’a, Red Hot Chili Peppers i innych. I dodam od razu że interpretacje po prostu kapitalne. Mnie na łopatki położyły zwłaszcza dwa kawałki: „Kiss From a Rose” i „Bittersweet Symphony”. Majstersztyk i wirtuozeria w jednym. Nie wiem już sam ile razy je odtwarzałem.

Fajna „żywa” realizacja koncertu a do tego ciekawy patent zapowiedzi wideo przed utworami autorskimi sprawiają że koncert wciąga i uzależnia. Tym bardziej że zarówno w wersji DD 2.0 jak i DD 5.0 brzmi świetnie. Z materiałów dodatkowych dołożono 2 klipy oraz arcyciekawy dokument z życia codziennego grupy. Koncerty, próby, historia zespołu widziana oczami muzyków. Pozycja równie ciekawa jak i sam koncert.

Na koniec mała łyżka dziegciu w beczce miodu. Nagana z wpisaniem do akt dla projektanta strony graficznej tego digipacka. Żadnej wkładki, żadnych informacji o członkach zespołu, brak spisu tytułów. Może inaczej. Spis tytułów jest. Ale podany w formie setlisty a na tej wiadomo muzycy używają skrótów znanych tylko sobie. No i przydałaby się informacja z czyjego repertuaru są utwory. Ale cała reszta bez zastrzeżeń.

Irek Dudziński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *