ASYLUM PYRE – 2015 – Spirited Away

ASYLUM PYRE - Spirited Away

01. Second Shadow
02. The Silence of Dreams
03. Only Your Soul
04. Unplug My Brain
05. In Hayao’s Arms (instrumental)
06. Spirited Away
07. The White Room
08. Soulburst
09. At My Door
10. Shivers
11. Instants in Time
12. Remembering (instrumental)
13. Fly

Rok wydania: 2015
Wydawca: Massacre Records
http://www.asylumpyre.com/


ASYLUM PYRE to kolejny reprezentant atmosferycznego grania, gdzie za mikrofonem stoi kobieta. Zespół pochodzi z Francji i co niektórzy mogą ich kojarzyć z występów u boku LUCA TURILLI’S RHAPSODY (podczas trasy z ubiegłego roku). Grupa – na żywo – robiła całkiem przyjemne wrażenie, dlatego ucieszył mnie fakt, kiedy w moje ręce wpadł „Spirited Away”, ich trzeci album.

Sami siebie określają jako zespół wykonujący melodic metal, a gdzieniegdzie można natrafić na wzmianki, że ich muzyka nosi znamiona power/progressive metalu. Jak to wygląda w rzeczywistości? „Spirited Away” zdaje się potwierdzać słuszność każdego z powyższych stwierdzeń. ASYLUM PYRE faktycznie starają się łączyć wszystkie powyższe wpływy i wychodzi im to całkiem nieźle, ale… Ciężko tu mówić o rewolucjach, zauroczeniu. Całość jest skąpana w dziwnie mdłej atmosferze, a utworom brakuje życia, werwy – szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę takie kawałki jak „Instants in Time”, odbiegający od reszty „Fly” czy też „The White Room” (chociaż tu występuje efektowne solo). Winę za to zdają się ponosić zdławione brzmienie oraz same pomysły, którym brakuje ognia. Z drugiej strony wydawnictwo jest też rozbudowane, a może lepiej powiedzieć rozciągłe. Niby czas trwania płyty mieści się w normie, ale liczba utworów oraz ich niezbyt duże urozmaicenie tłumią objawy większej aktywności. Sytuacji nie ratuje ani incydentalnie występujące growle, ani wokalistka Chaos Heidi, której maniera śpiewania (drażniące frazowanie końcówek) oraz barwa głosu (mimo naturalnej siły) nie sprzyjają – w tym przypadku – kreacji energetycznych form, a być może coś ją blokuje… Zdarzają się jednak momenty, które wyrywają słuchacza z letargu. Są to fragmenty napędzające wydawnictwo i dodające im pewnego wigoru. Najczęściej są to nośne refreny co słychać chociażby podczas „Only Your Soul”, przebojowo stylizowanych „Unplug My Brain” o elektronicznym wydźwięku oraz kompozycji tytułowej z „festynowym” motywem klawiszowym. Płycie brakuje również spójności, tak jakby zespół nie do końca wiedział co grać – cóż innego można pomyśleć kiedy ni stąd ni zowąd pojawia się taki twór jak „Soulburst”?!

Za to sporym atutem ASYLUM PYRE są niebanalne umiejętności techniczne muzyków. Dlatego ciekawie prezentują się gitarowe solówki, które nierzadko cechuje większe wyczucie; fortepianowe ornamentacje czy też okazjonalnie wzmożona aktywność sekcji rytmicznej (np. podczas „The Silence of Dreams”). Nie idzie to jednak w parze z jakością samych pomysłów – niestety brakuje im żaru, pazura. Mimo to na „Spirited Away” można napotkać całkiem sporo interesujących rozwiązań, co najbardziej uwidocznione jest podczas momentów stricte instrumentalnych.

Najlepsze wrażenie robi zmysłowo – klimatyczna okładka. Obraz ją zdobiący, pod przekryciem płomieni oraz spękań kryje w sobie coś więcej. Widok, który przy powierzchownym kontakcie wzrokowym może zostać nieodkryty – przynajmniej tak było w moim przypadku.

Podsumowując, „Spirited Away” to płyta jakich wiele – niestety nic ponadto. Kto lubi klimaty pokroju DELAIN, STREAM OF PASSION, być może znajdzie tu coś dla siebie. Warto przy okazji nadmienić, że w zespole zaszły znaczące zmiany, również personalne (nowa wokalistka), co być może zaowocuje w przyszłości czymś lepszym. Będzie się można o tym przekonać już niebawem – grupa kończy pracę nad nową płytą. Mam szczerą nadzieję, że będzie ona bardziej porywająca aniżeli wydawnictwo z 2015 roku.

5/10

Marcin Magiera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *