ASYLUM – 2021 – Independent

Asylum Independent

1.You Will Die
2.Dreadfull Anarchy
3.State Of Oppression Feat. Uapa Terror
4.Age Of War
5.Enemy
6.Like Animal
7.Rwanda
8.Hunting Season
9.Saint
10.About Gods

Rok wydania: 2021
Wydawca: Metal Blast Records
https://www.facebook.com/AsylumPL/


Ciekawostka warta przytoczenia, “Independent” zakopiańskiego zespołu ASYLUM został zarejestrowany w 2010 roku, jednak album wydano dopiero pod koniec kwietnia 2021 roku. Przerwa wydawnicza była spowodowana zawieszeniem działalności grupy. Obecnie zespół działa w nowym składzie, ale tamtych nagrań postanowiono nie zmieniać. I dobrze – bo to kawał mięsistego łojenia.

Tematyka “Independent” jak na muzykę thrashową przystało, tekstowo porusza tematy polityczne i społeczne. Kanwę konceptu stanowią przeżycia osoby zaangażowanej w działania wojenne, która nie mogąc sobie z tym poradzić trafia do szpitala psychiatrycznego. Zarys tej historii tłumaczy emocje którymi kipi każdy kawałek.
Muzycznie to rytmiczna jazda z masą dobrych solówek. Riffy, mimo że bywają ciężkie, nie zbijają się w tumult, za sprawą łamania rytmiki. W tym względzie jest naprawdę dynamicznie. Wspomniane partie solowe z kolei dodają pewnej lekkości i szczyptę melodyki, gdyż bywają bardzo soczyste. Kiedy natomiast grają dysonansem, wnoszą charakterystyczny niepokój. Wokalista operuje barwą i chrypą, którą swobodnie można nazwać growlem. Same linie wokalu serwują jednak sporo urozmaiconego przekazu, do tego partie gościnne dodają hardcorowego posmaku (jeśli już na siłę próbuję skonfrontować ten wątek z noty wydawniczej). Zatem w tej materii również jest dobrze.

Ten materiał poleciłbym zarówno fanom Sepultury jak i Testament. Panowie naparzają, ale bardzo inteligentnie. Całość bardzo dobrze brzmi, a do tego materiał ewidentnie nie traci na aktualności. Bardzo dobrze się tego słucha. Miejmy nadzieję, że zagraniczny wydawca pomoże materiałowi zwiększyć zasięg. W naszym kraju baza fanów jest dość hermetyczna, ale promocja na żywo na pewno nie zaszkodzi zespołowi. Każdy kto usłyszy ten materiał, będzie ukontentowany.

8/10

Piotr Spyra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *