ASTRA – 2014 – Broken Balance

ASTRA - 2014 - Broken Balance

1. Losing My Ego
2. Hole In The Silence
3. Sunrise To Sunset
4. Too Late
5. Broken Balance
6. Faithless
7. Mirror Of Your Soul
8. Risk And Dare
9. Break Me Down
10. Understand
11. Ending Season
12. You Make Me Better

Rok wydania: 2014
Wydawca: Scarlet Records
https://www.facebook.com/astraprog


Włoska scena progmetalowa jest zaskakująco szeroka. Zaskakująco jednak często w coraz kolejnych projektach i zespołach pojawiają się te same nazwiska. Takim wszędobylski przykładem jest choćby Fabio Lione, czy też muzycy Labyrith/Vision Divine w różnych konfiguracjach (Athena, A Perfect Day, Mastercastle). Inni z kolei konstruują coraz to nowe projekty (Simone Fiorletta). Takim wszędobylskim wokalistą jest również Tita Tani. Słyszeliśmy go choćby w DGM, Ashent czy grupie ASTRA. I o tej ostatniej będzie kolejnych kilka zdań.Zespół po odejściu wspomnianego wokalisty, mógł poszukać na to stanowisko kogoś znanego. Mógł, poszukać również nowego utalentowanego krzykacza. Ale stało się inaczej, obowiązki gardłowego przejął klawiszowiec grupy – Andrea Casali.

Pierwszą jaskółką i utworem, który wlał w serca fanów gatunku spore nadzieje i oczekiwania co do obecnego oblicza zespołu była kompozycja, która znalazła się na albumie kompilacyjnym Embrace The Sun dotującym ofiary tsunami trzęsienia ziemi w Japonii, a zainicjowanej przez Lion Music.Kawałek „Voice from Within” był utworem najwyższej próby z fantastycznymi melodiami.

Tych którzy mieli wobec zespołu spore oczekiwania, muszę uspokoić. Włosi z ASTRA zmajstrowali świetną płytę. Słychać na niej pierwiastki ich wcześniejszego stylu, ale ja odbieram nowy krążek jako coś bardziej entuzjastycznego. Mimo, osadzeniu klimatu w typowej dość progpowerowej estetyce, wyłapać można pewien hard rockowy pierwiastek, choćby w budowaniu melodii. Dochodzi do tego cała masa świetnych refrenów, kapitalne solówki – i galopady riffów. Wszystko to podane z umiarem, który nie powoduje przesytu. Płyta brzmi fantastycznie, jest nieprawdopodobnie pogodna, ale nie wesołkowata. Klawisze są powściągliwe i dzięki temu nie przesłodzono. Słuchacz nie traci wątku, a już po pierwszym przesłuchaniu i przestudiowaniu tracklisty kilka refrenów jest w stanie zanucić.

Ten album to prawdziwa kopalnia koncertowych pewniaków! Oczywiście polecam płytę w pierwszej kolejności fanom power metalu i progresywnej jego odmiany. W oczach sympatyków wyłącznie gitarowego grania, klawisze mogą zmiękczać brzmienie, ale i im radziłbym najpierw wsłuchać się w całość dopiero później ferować wyroki. I tutaj znajdziemy sporo zakręconego gitarowego kombinowania, choćby w kawałku tytułowym. W moim odczuciu „Broken Balance” nie tylko spełnia oczekiwania, ale je przewyższa.

8,5/10

Piotr Spyra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *