ASIA – 2014 – High Voltage Live

asia-high_voltage

Disc 1, CD:
1. Only Time Will Tell 1
2. Wildest Dreams
3. One Step Closer
4. An Extraordinary Life
5. Time Again
6. Cutting it Fine
7. Without You
8. I Believe
9. Here Comes the Feeling
10. Sole Survivor
11. Heat of the Moment

Disc 2, DVD:
1. Only Time Will Tell
2. Wildest Dreams
3. One Step Closer
4. An Extraordinary Life
5. Time Again
6. Cutting it Fine
7. Without You
8. I Believe
9. Here Comes the Feeling
10. Sole Survivor
11. Heat of the Moment

Rok Wydania: 2014
Wydawca: Frontiers Records
http://www.originalasia.com/


Supergrupa Asia, już bez Steve’a Howa (zastąpił go Sam Coulson), wydała w tym roku całkiem przyjemną (moim zdaniem) płytę studyjną – „Gravitas”. Swój album wydała również w tym roku „równoległa” Asia (Johna Payne’a) – „Recollections: A Tribute to British Prog”, ale nie o nich będzie tutaj mowa.

„High Voltage Live”- choć w nagłówku widnieje data 2014, jest kolejnym koncertowym archiwum (DVD+CD), wydanym przez Frontiers Records. Poprzedni archiwalny koncert (nagrania pochodzą z Bazylei z dniu 4 maja 2010 roku, w ramach The Omega Tour 2010) miałem przyjemność recenzować jakieś 2 lata temu. Wydany w tym roku koncertowy materiał przenosi nas praktycznie w ten sam okres w historii zespołu (tuż po wydaniu płyty „Omega”), tym razem do Londynu. W dniach 24, 25 lipca odbywało się tam obszerne muzyczne przedsięwzięcie – High Voltage Festival, który skupiał aż 45 wykonawców (m.in.: ZZ Top, Gary Moore, Marillion, Uriach Heep, Steve Hackett, i właśnie Asia).

Grafiki wyżej wymienionych wydawnictw mają z sobą wiele wspólnego (tygrysia sylwetka obskakująca logo zespołu). Paradoksalnie jednak, jasna, błękitna okładka koncertu, który odbywał się w przyciemnionym klubie, kojarzy się raczej z otwartymi przestrzeniami, natomiast ciemna okładka bardziej pasująca, do oddania atmosfery klubowego występu, zdobi płytę koncertu, który odbył się na otwartej przestrzeni londyńskiego Victoria Park, w letniej pogodnej aurze (aż kusiłoby je pozamieniać). Skąd taka wizja artystyczna? Nie mam pojęcia.

Nie będziemy się jednak czepiać, okładka jest tylko okładką, najważniejsza jest w tym wszystkim muzyka. Nie ma wątpliwości, że warto mieć w swojej kolekcji zapis koncertu Asii, z okresu jego re-union w tym najbardziej klasycznym składzie (John Wetton, Carl Palmer, Steve Howe, Geoff Downes). Nasuwa się jednak również pytanie, czy wymagane jest posiadane aż dwóch zapisów takich koncertów? Zagorzali fani zespołu nie będą mieli pewnie żadnych wątpliwości. Wszyscy ci, którym wystarczyłoby jedno takie wydawnictwo, będą mieli mały dylemat, który wybrać?

Za zapisem szwajcarskiego koncertu przemawia bardziej ciepła, kameralna atmosfera klubu. No i oczywiście jego długość. Koncertowa set- lista wyglądała bardziej przekrojowo. Wydaje mi się co również, że w Bazylei Wetton był w zdecydowanie lepszej kondycji głosowej niż w Londynie.
Minusem londyńskiego koncertu jest fakt, że odbywał się w letniej słonecznej aurze (wynika z tego, że Asia nie była raczej główną gwiazdą tego festiwalowego dnia), co jak wiadomo nie sprzyja koncertowej atmosferze. Koncertowy set był zdecydowanie krótszy (wiadomo festiwalowe ramy, rządzą się swoimi prawami). Plusem jest natomiast to, że zabrzmiał wówczas cały materiał, z klasycznej debiutanckiej płyty Asii z 1982 roku, oraz po jednej kompozycji z albumów „Phoenix” („An Extraordinary Life”) i „Omega” („I Believe”). Jest jeszcze jedna kwestia, która przemawia również za „Hihh Voltage Live”. Możemy go oglądać w wersji 5.1, natomiast zapis z Bazylei tylko w wersji Dolby Digital Stereo.

Który koncert wybrać? Zdecydujcie sami, albo pozwólcie sobie na odrobinę szaleństwa i podobnie jak zagorzali fani grupy Asia, nie miejcie po prostu takich dylematów.

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *