ARENA – 2013 – Rapture (DVD)

arena-rapture

1. The Great Escape
2. Crack in the Ice
3. Don’t Forget to Breathe
4. City of Lanterns
5. What If?
6. One Last Au Revoir
7. Burning Down
8. Serenity
9. Valley of the Kings
10. Crying for Help IV
11. The Eyes of Lara Moon
12. Ghost in the Firewall
13. Rapture
14. The Ghost Walks
15. Bedlam Fayre
16. The Tinder Box
17. The Visitor
18. Solomon
19. Crying for Help VII
20. Ascension

Bonus video:
Wywiad: Mick Pointer i Clive Nolan
Live in Warsaw, 2011 (live bootleg)

Rok wydania: 2013
Wydawca: Metal Mind
http://www.arenaband.co.uk/


Zespół Arena wystąpił w teatrze Wyspiańskiego kolejny raz rejestrując nowe DVD. Tego pamiętnego wieczoru pojawił się z premierowym materiałem i w zmienionym składzie. Na dzień koncertu bowiem zaplanowano premierę nowej płyty studyjnej formacji. Powodem ewentualnej tremy nie były raczej same zmiany personalne. Wprawdzie nowy wokalista grupy faktycznie mógł mieć wątpliwości co do akceptacji przez fanów, jednak jego barwa głosu, czy też rodzaj scenicznej charyzmy, a nawet aparycja nie odbiega lata świetlne od byłego frontmana grupy, poza tym na deskach Teatru Śląskiego pojawił się już wcześniej przewodząc grupie Olivera Wakemana. Druga osoba w zmienionym składzie, to stary basista John Jowitt, którego pojawienie się w zespole na pewno ucieszyło fanów starszych albumów.

Tego wieczoru scena była nieco inaczej przygotowana, skupiono się raczej na oświetleniu. Nie uświadczyliśmy zatem ani animacji, ani scenografii ogólnie. Jednak nie to miało być atutem tego koncertu.
Po pierwsze sporą wartość dla fanów formacji będzie miał materiał z poprzednich płyt zaśpiewany przez Paula Manzi, który co tu ukrywać zarówno w repertuarze z czasów Sowdena, jak i starszych bardziej klasycznych kawałkach sprawdził się doskonale.
Kolejnym, było zagranie nowego materiału i być może nawet podskórne wrażenie słuchaczy i obserwatorów, że uczestniczą w przedsięwzięciu w pewnym sensie niezwykłym, a nawet unikalnym. Także chemię między grupą a publicznością daje się wyczuć.

Oczywistym jest, ze grupa nie mogła uraczyć nas setem wyłącznie premierowym, zatem po świetnym otwieraczu, jakim jest utwór rozpoczynający ostatni album studyjny otrzymaliśmy od razu porcję klasyków… I to właśnie do albumu Visitor grupa sięgała tego wieczoru najchętniej. Owszem pojawiły się również utwory z płyt wcześniejszych (któż wyobraża sobie koncerty Arena bez „Crying for Help”, czy „Valley of the Kings”), zespół sięgnął również do przedostatniego albumu studyjnego.

Realizacja ścieżki dźwiękowej nie pozostawia cienia wątpliwości. Jest i krystalicznie czysto i zachowano klimat koncertu. Kwestia oprawy video, także nie pozostawia wiele do życzenia. Praca kamer jak i montaż to wręcz wzorowa produkcja. Nie chcę się w tych kwestiach rozpisywać, bowiem mamy do czynienia z produkcją ze wszechmiar profesjonalną. Konstrukcja koncertów realizowanych przez Metal Mind, była przeze mnie niejednokrotnie analizowana, tym razem zatem ominę tę część komplementów.

Jeśli chodzi o dodatki, w trakcie tej samej trasy (w Warszawie). Zarejestrowano obszerny fragment koncertu klubowego, który pojawia się tu jako bonus. Niby szkoda, że to wycinek tego samego setu, z drugiej strony mamy wyraźne porównanie. Jakość tego materiału z kolei jest dość zadawalająca – powiedziałbym nawet, więcej niż bootlegowa.
W dodatkach znajdziemy także wywiad z filarami zespołu, jednak tegoż nie skomentuję, bowiem zostawiłem sobie go na później, jako że na naszym serwisie mamy zamiar przepytać członków formacji na okoliczność wydania wydawnictwa – i nie chciałem się sugerować zamieszczonymi tam odpowiedziami.

Arena swoje poprzednie wydawnictwa koncertowe zarejestrowała w Polsce. Poprzedni koncert na tej samej scenie – w Katowicach, jeszcze wcześniejszy w Krakowie. Jako, że były one zrealizowane w kompletnie innych miejscach różniły się nie tylko setem, ale również aspektami scenografii i realizacji.
Tym razem mamy ponownie zespół na znanej nam scenie, ale kompletnie nie zwraca się na to uwagi. Nie mamy wrażenia deja vu, ani przesytu.
Muszę przyznać , że sam się trochę nakręcałem na „nie” odnośnie kolejnych produkcji realizowanych w tym miejscu (np. Pendragon), po czym po obejrzeniu koncertu z każdego kolejnego byłem zadowolony. Kilka razy tez podczas wywiadów, pytałem muzyków, czy fakt kolejnych występów na tej samej scenie podczas rejestracji DVD im nie przeszkadza… I wiecie co? Mnie kompletnie nie przeszkadza ani oglądanie po raz kolejny zespołów na żywo w Teatrze Śląskim, jak i kolejnych produkcji realizowanych na tej zacnej scenie.
W tym konkretnym przypadku niedosytem jest dla mnie kwestia okładki wydawnictwa, które właściwie jest kopią okładki „The Seventh Degree of Separation” – Sam nie wiem, czy to mocny związek logiczny, czy droga na skróty.

Piotr Spyra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *