APOGEE – 2015 – The Art of Mind

Apogee - 2015 - The Art of Mind

1. The Art of Mind (19:54)
a) Psychocosmic Order
b) Across the Border
c) The Dividing Point
d) The Ultimate Perception
e) Footprints
2. Inside the Wheel (8:56)
3. The Games you Play (9:31)
4. The Price to Pay (8:06)
5. Sea of Dreams (9:05)


Rok wydania: 2015
Wydawca: Progressive Promotion Records
http://www.versus-x.de/apogee/


W świecie art rocka jest wielu samotnych bohaterów, godnych miana – człowiek orkiestra. Przykłady? Xavier Phideaux (Phideaux), Guy Manning (Manning), Jean- Pierre Shenk (Metamorphosis), Antony Kalugin (Karfagen, Sunchild, Hoggwash) i wielu, wielu innych… Są to indywidualności, które w muzycznym, twórczym procesie potrafią być samowystarczalni. Do tego grona można zaliczyć również Arne Schäfera, niemieckiego multiinstrumentalistę, wokalistę i kompozytora, którego muzyczny świat bardzo bliski jest wcześniej wymienionym. Arne Schäfer kojarzony być powinien również z niemiecką formacją Versus X. W jego autorskim, muzycznym projekcie Apogee, towarzyszy mu obecnie, jedynie grający na perkusji Eberhard Graef. Wydana niedawno nakładem Progressive Promotion Records płyta, jest już ósmą pozycją w dyskografii tego projektu (pierwszy album – „The Border of Awareness” ukazał się w 1995 roku).

Album rozpoczyna tytułowa, 20 minutowa, podzielona na 5 części, ale bardzo spójna suita -„The Art Of Mind”. Pozostałe kompozycje również do najkrótszych nie należą, każda oscyluje wokół 10 minutowych ram muzycznych. Jeżeli chodzi o strukturę, ale również o sama muzykę, mamy tu do czynienia z typowymi art rockowymi przestrzeniami. Charakterystyczne, klawiszowe pasaże, przeplatane podniosłymi solami gitar, symfoniczny rozmach i pewien muzyczny patos. Kompozycja, która najbardziej nim emanuje, ale zarazem szczególnie zachęca do kolejnego wchłonięcia, to zamykająca płytę „Sea of Dreams”.

Malkontenci zarzucą pewnie płycie, że nie wnosi krzty świeżości, w nieco skostniały, progresywny, muzyczny szkielet. Wszyscy dźwiękowi paleontolodzy, w obcowaniu z muzyka Apogee znajdą jednak wiele przyjemności.

7/10

Marek Toma


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *