APOCALYPTICA – 2013 – Wagner Reloaded

APOCALYPTICA - 2013 - Wagner Reloaded

1. Signal
2. Genesis
3. Fight Against Monsters
4. Stormy Wagner
5. Flying Dutchmann
6. Lullaby
7. Bubbles
8. Path In Life
9. Creation Of Notes
10. Running Love
11. Birth Pain
12. Ludwig- Wonderland
13. Ludwig – Requiem
14. Destruction

Rok wydania: 2013
Wydawca: Mystic Production
http://www.apocalyptica.com


Muzyka Ryszarda Wagnera inspiruje zastępy metalowych hord. Od blisko dwóch dekad mosty między klasyką a heavy metalem z powodzeniem buduje Apocalyptica. Nic zatem dziwnego, że to właśnie fińscy wiolonczeliści dostąpili zaszczytu zmierzenia się z twórczością genialnego niemieckiego kompozytora. Okazją stała się 200 rocznica urodzin Mistrza.

„Wagner Reloaded” to zapis koncertu, który Apocalyptica zagrała latem w Lipsku z towarzyszeniem MDR Symphony Orchestra. Wiele było już prób łączenia muzyki poważnej z rockiem, bądź heavy metalem. Częściej niestety chybionych niż udanych, z nieszczęsnym „S & M” Metalliki na czele… Finowie wybrnęli z arcytrudnego zadania w mistrzowski sposób. Klasycznie wykształceni muzycy czują się w wagnerowskich kompozycjach jak przysłowiowe ryby w wodzie. Jest na tej płycie rozmach, potęga, piękno, bogactwo melodii oraz metalowy czad. Wszystko zagrane i zaaranżowane w tak naturalny sposób, że nie ma się wrażenia obcowania z jakimś specjalnym projektem, lecz po prostu kolejnym w pełni autorskim albumem Apocalyptiki. Mam nadzieję, że takie perły jak prześliczna „Running Love”, czy epicki „Ludwig Wonderland” trafią na stałe do koncertowej setlisty zespołu. Myślę, że będą robić ogromne wrażenie również w bardziej kameralnym wykonaniu…

Publiczność zgromadzona w lipskiej Arenie reaguje wspaniale, zresztą zachowuje się jak na typowym metalowym koncercie, a nie w nobliwej sali podczas symfonicznego wieczoru. Dobrze, że podczas obróbki tego materiału zachowano także klimat widowni, co dodaje płycie kolorytu.

Świetny album. Nie ukrywam, że mocno zamieszał w moim prywatnym podsumowaniu dobiegającego powoli końca roku…

10/10

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *