APE TO GOD – 2013 – Ape to God

APE TO GOD - Ape to god

1. Doomsday Machine
2. Ape To God
3. Fire & The Straws
4. God To Ape

Rok wydania: 2013
Wydawca: –
http://apetogod1.bandcamp.com/


Coraz częściej trafiają się zespoły, które poprzez swoje mnogie fascynacje i zainteresowania tworzą muzykę niejednoznaczną, trudną do sklasyfikowania i nierzadko trudną w odbiorze. Tego typu tworem jest Ape To God, młody zespół z Lublina, który nie tak dawno wydał cztero – utworową EPkę.

„Ape To God” można przyrównać do kotła, do którego wsypano co tylko można i efekt tego zabiegu zaowocował miksturą pt. „z czym to się je…”. Tak, panowie zaczęli z grubej rury i oddali w nasze ręce zróżnicowaną mieszankę określaną mianem groove death metalu z elementami progmetalu (tego tutaj akurat jak na lekarstwo). Z całą pewnością znajdziemy tu elementy thrash, death, black oraz post metalu (szczególnie nowszych odmian w/w gatunków). Kompozycje zostały suto zakropione chorą atmosferą, która nie każdemu może przypaść do gustu.

Może ktoś wysnuć myśl, że próbuje zdyskredytować debiutantów z Lublina, ale tak nie jest. Co prawda wizja Ape To God jakoś do mnie nie przemawia, co nie oznacza, że te nieco ponad 17 minut metalowej awangardy jest o kant dupy rozbić. Tak nie jest – od razu słychać, że zespół tworzą ludzie, którzy o muzyce już trochę wiedzą i to słychać. Instrumentalnie jest na poziomie, a „problem” stanowią specyficzne pomysły. Być może trochę się rozpędziłem, ale dla mnie zespół prezentuje się niczym daleki, drapieżno – metalowy krewny Primus. Ape To God również jakby miało gdzieś pewne reguły i robi co mu się żywnie podoba. Mimo death metalowego usposobienia grupa, czasem wręcz arogancko, z premedytacją sięga po coś z zupełnie innej beczki, a efekty takich posunięć bywają różne.

No cóż, nie zawsze muzyka musi być oczywista, równa i przejrzysta. Niektórzy lubią namieszać, powywijać. Myślę, że Ape To God jest właśnie takim zespołem i proponowana przez nich formuła z pewnością znajdzie swoje grono odbiorców – ludzi, którzy na co dzień szukają czegoś nowego, odmiennego, pokręconego. Ja wysiadam, ale na moje miejsce znajdą się chętni…

6/10

Marcin Magiera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *