ANNALIST – 2013 – Syrinx (EP)

ANNALIST - Syrinx

1. Mgła (prolog) 1:06
2. Nieznajomy 5:09
3. Po drugiej stronie świata 4:12
4. Przesłuchanie 8:26
5. Syrinx 5:24
6. Mgła (epilog) 2:09

Rok wydania: 2013
Wydawca: Prog Team
http://www.annalist.eu


Jak już kończyć to z przytupem. Tak chyba należy traktować „Syrinx” czyli jak zapowiedzieli muzycy ostatnie wydawnictwo sygnowane nazwą Annalist. Panowie po ponad dekadzie przerwy postanowili zebrać się jeszcze jeden, ostatni raz i ukoronowaniem tego jest płyta po wysłuchaniu, której aż żal, że to już koniec.

„Syrinx” dostępny jest jedynie wraz z boxem „Annalist: XX 1992/2012” ale warto sięgnąć po całość (nawet jeżeli się ma płyty zespołu) bo stanowi on prawdziwą perełkę w dyskografii grupy. Muzycy postanowili umieścić w sześciu utworach wszystkie cechy swoich poprzednich płyt. Dla przykładu „Nieznajomy” z partiami klawesynu spokojnie mógłby się znaleźć na „Memories” czy „Artemis”. „Po drugiej stronie świata” to dla odmiany utwór któremu blisko do estetyki z „Eon” z niezwykle przebojowym refrenem, który potrafi zagościć na długo w pamięci. Warto tu zwrócić szczególna uwagę na partie wokalne Roberta Srzednickiego. W przeszłości bywało z tym różnie, ale na „Syrinx” przeszedł on samego siebie! Wreszcie Robert zaśpiewał tak jak należy!

Teraz słów kilka o absolutnie najlepszym utworze z tej płyty a może i w całej dyskografii grupy. Mowa o rozbudowanym „Przesłuchanie”. Ten utwór to osiem minut, które wręcz trzymają w napięciu. GENIALNIE wypadł fragment, w którym odbywa się tytułowe przesłuchanie. Słyszymy nieco mroczny podkład a na jego tle osobę przesłuchującą. W między czasie dzwoni telefon czy odpalany jest papieros no i to zakończenie – MAJSTERSZTYK.

Tytułowy „Syrinx” to dla odmiany Annalist w stylu z „Trial” z automatyczną perkusją i sporą dozą elektroniki.

Nie możemy też zapomnieć o intrze i zakończeniu w postaci „Mgła (prolog)” i „Mgła (epilog)”. Te krótkie, nastrojowe kompozycje idealnie spinają całość swego rodzaju klamrą.

Szkoda, że „Syrinx” jest pożegnaniem. Z drugiej strony, jeżeli kończyć to najlepiej w takim stylu! Annalist nagrali absolutnie najlepszy materiał w swej dyskografii i mogą być z niego dumni!

10/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *