ANDERSON & WAKEMAN – 2010 – The Living Tree

ANDERSON & WAKEMAN - 2010 - The Living Tree

01. Living Tree Part 1
02. Morning Star
03. House Of Freedom
04. Living Tree Part 2
05. Anyway And Always
06. 23-24-11
07. Forever
08. Garden
09. Just One Man

Rok wydania: 2010
Wydawca: Gonzo Media Group


Koledzy z grupy Yes jak wiemy przed ostatnią trasą koncertową zamienili borykającego się ze zdrowiem Jona Andersona na „nowszy model” (Davida Benoita). Jak się okazuje, współpraca zawiązana na potrzeby trasy koncertowej potrwa znacznie dłużej a na nowej płycie grupy Yes zabrzmieć ma głos wokalisty Mystery.

Co w takiej sytuacji słychać u odstawionego na „boczny tor” Jona Andersona? Jak widać radzi sobie i nie płacze z tego powodu. Nawiązał współpracę z drugą „yesową” legendą – Rickiem Wakemanem, który odział niepowtarzalny głos Andersona instrumentalnym szalem klawiszy. Tak powstała płyta dość niezwykła.

„The Living Tree” to album nad wyraz kameralny. Składa się z 9-ciu niedługich, nastrojowych piosenek. Jego okładkę zdobi drzewo, mieniące się świetlistym niezwykle jaskrawym blaskiem (bez wątpienia skojarzyć się może z świąteczną choinką, chociaż nie przedstawia drzewa iglastego). Taka promienista aura unosi się właśnie nad muzyką zawartą na tym albumie. Jaskrawy, jak wiadomo dosyć wysoki, specyficzny głos Andersona na tle klawiszy nagranych jakby z lekkim pogłosem, nadają tej płycie nizwykłego klimatu, pełnego właśnie takiej jasności i ciepła. Muzyka idealna na zimowe wieczory, chociażby jako przerywnik miedzy dźwiękami kolęd. Ta muzyka uspokaja i dodaje pozytywnej energii.

Niezwykle ciepła, niezwykle liryczna, niezwykle nastrojowa, niezwykle spokojna. Głos Andersona jest wartością samą w sobie, a słucha się go jak starej, dobrze nam znanej pięknej baśni. Mimo, że znamy dobrze jej treść i zakończenie, chłoniemy z zapartym tchem…

8/10

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *