ANDERSON, JON – 2011 – Survival & Other Stories

ANDERSON, JON - 2011 - Survival & Other Stories

1. New New World (04:14)
2. Understanding Truth (02:24)
3. Unbroken Spirit (03:57)
4. Love of the Live (02:49)
5. Big Buddha Song (05:31)
6. Incoming (07:56)
7. Effortlessly (03:11)
8. Love and Understanding (04:13)
9. Just One Man (04:30)
10. Sharpening the Sword (03:40)
11. Cloudz (06:06)

Rok wydania: 2011
Dystrybucja: Rock Serwis
http://www.jonanderson.com/


Ten niepowtarzalny głos zawsze będzie ściśle kojarzony z dokonaniami grupy YES. Anderson przechodził niedawno operację krtani, tymczasem zespół, którego zawsze był nierozerwalną częścią (prawie zawsze, za wyjątkiem okresu, płyty „Drama”) posilił się jak wiemy młodszym gardłem. Dzięki Bogu serdeczny Jon ma się całkiem dobrze, dostarczając nam kolejne pokłady pięknych dźwięków. Jeszcze niedawno nasze uszy cieszył album, który nagrał z drugą yesową ikoną, Rickiem Wakemanem, „The Living Tree”, a tymczasem dostajemy kolejną porcję świeżej muzyki w jego wykonaniu. Jest to album bardzo ważny i dość nietypowy, powstał bowiem przy ogromnym wsparciu fanów Andersona, którzy za pomocą Internetu przesyłali swoje pomysły, tak powstało wspólne dzieło artysty i jego sympatyków!

Na jego najnowszą płytę składa się jedenaście, w większości niedługich, delikatnych, niezwykle kojących kompozycji. Jeśli przypadł wam do gustu bardzo kameralny album „The Living Tree”, z pewnością zauroczy was i ta płyta. Powinna przypaść też do gustu zarówno sympatykom grupy Yes, zwolennikom etnicznych fascynacji Andersona, jak i miłośnikom Andersona w duecie z Vangelisem. W tych niedługich kompozycjach znaleźć można bowiem elementy kojarzące się z różnymi momentami jego muzycznej kariery.

Najbardziej yesowa jest pierwsza „New New World”, chyba najżywsza spośród wszystkich, swym klimatem przypomina nieco YES z okresu „The Ladder” czy „Open Your Eyes”. Dalej jest już zdecydowanie bardziej kameralnie, nastrojowo. Głosowi Andersona akompaniuje głównie gitara akustyczna, tak jest chociażby w kompozycjach: „Understanding Truth”, „Big Buddha Song” czy „Effortlessly”, ale są również fragmenty mające bardziej symfoniczną oprawę, np. wspomniana pierwsza z kompozycji „New New World”, najdłuższy, ośmiominutowy „Incoming’, „Just One Man”, czy zamykający album, przepiękny „Cloudz”. Najbardziej „andersonowsko-vangelisowa” jest dla odmiany kompozycja „Unbroken Spirit”, przebojowa a zarazem niezwykle ujmującą i piękna (utwór gości na Liście Przebojów radiowej „Trójki”). Ważnym utworem jest bez wątpienia „Big Buddha Song”, podszyty etnicznym nieco egzotycznym klimatem, z przesłaniem, że religia powinna łączyć ludzi a nie dzielić, nie ważne czy jest się chrześcijaninem, czy buddystą. Natomiast kompozycja „Love and Understanding” brzmi tak witalnie i świeżo, jakby nagrana została wraz z szwedzka grupą Moon Safari.

„Survival & Other Stories” pozytywnie nastraja do życia, myślę, że powinna stać się nierozłączną towarzyszką wakacyjnych podróży, będąc idealnym dopełnieniem pięknych, letnich, wakacyjnych pejzaży.

8,5/10

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *