ALICE IN CHAINS – 2009 – Black Gives Way To Blue

ALICE IN CHAINS - Black Gives Way To Blue

1.All Secrets Known
2.Check My Brain
3.Last of My Kind
4.Your Decision
5.A Looking in View
6.When The Sun Rose Again
7.Acid Bubble
8.Lesson Learned
9.Take Her Out
10.Private Hell
11.Black Gives Way To Blue

Rok wydania: 2009
Wydawca: Virgin Records


Wydawało się, że już nigdy nie będzie nowej muzyki spod znaku Alice in Chains. A jednak… Lista zespołów, które próbowały powrócić po śmierci charyzmatycznych wokalistów i poległy sromotnie jest wystarczająco długa. Jednej z ikon epoki grunge do tej grupy nie można zaliczyć. „Black Gives Way To Blue” jest bowiem powrotem w wielkim stylu. Ta płyta jest dla „Alicji” tym, czym dla AC/DC był swego czasu album „Back in Black”.

Dostępny w sieci, przed premierą, trwający ponad siedem minut, utwór „A Looking in View” pozwalał mieć nadzieję, że będzie dobrze. Mroczny, ciężki, z charakterystyczną pracą gitar i TYM wokalnym dwugłosem. Zupełnie jakby nic się nie zmieniło… Po prostu: świetna wizytówka płyty.

„Black Gives Way To Blue” można spokojnie postawić na półce obok „Facelift”, „Dirt” i „Alice in Chains”. Mocne otwarcie w postaci „All Secrets Known”, ozdobione chwytliwymi refrenami „Check My Brain”, „Lesson Learned”, czy „Take Her Out”; charakterystyczne dla nich ballady „Your Decision” i „When The Sun Rose Again”, a na finał dość zaskakująca kompozycja tytułowa popełniona do spółki z Eltonem Johnem.

Jerry Cantrell – większość materiału napisał sam – stanął na wysokości zadania. A nowy człowkiek na pokładzie William DuVall? Śpiewa pewnie, doskonale wpasował się w brzmienie grupy, chociaż mógłby dodać trochę więcej od siebie…

„Black Gives Way To Blue” to jeden z kandydatów do rockowej płyty kończącego się powoli roku. Cóż, jedni mistrzowie z epoki grunge zapraszają do współpracy Timbalanda i wyśpiewują głupawe refreny na tle koszmarnej plastikowej rąbanki, a inni – mimo przeciwności losu – pozostają wierni sobie. Brawo Alice!

9/10

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *