ALEKSANDER MROŻEK – 1994/2023 – Pora na Czarownice – Soundtrack

1. Harp Blues
2. Still Standin’
3. Voices
4. Cherry Road
5. Tea Boy
6. Kissin’ the Birds
7. High of a Priest
8. South Park Song
9. Ten Days Before
10. Sorry Baby
11. You Wonder Why
12. Quiet Head
13. Dancing-Chet
14. Harp Wall
15. W nas i wokół nas

Rok wydania: 1994/2023
Wydawca: GAD Records (wznowienie)


„Pora na Czarownice” jest filmem, który w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia poruszył temat tabu. Narkomania i AIDS były czymś o czym mówiono niechętnie a świadomość problemu dopiero przebijała się w społeczeństwie jak i środkach masowego przekazu.

Filmowi towarzyszyła niezwykłej urody ścieżka dźwiękowa, za którą odpowiadał ALEKSANDER MROŻEK mający w dorobku nagrania z Nurt czy Porter Band ale i współpracę z Niną Hagen  czy Dwa Plus Jeden.

Album wypełniają brzmienia gitary, co nie było i wciąż nie jest standardem dla muzyki filmowej. Autor za pomocą dźwięku czy to gitary akustycznej czy elektrycznej malował obrazy będące tłem dla filmowych wydarzeń. Powstała płyt pełna smutku i nostalgii. Dźwięki sączące się z głośników mają w sobie ukryte ogromne ilość emocji. Królują delikatne formy muzyczne, nie ma tu agresji, nie ma mocnych uderzeń a nad całością unosi się duch melancholii. Od czasu do czasu pojawia się nieco amerykańskich klimatów z główną rolą harmonijki ustnej. Są one jednak tylko dodatkiem do całości, w której króluje dość klimatyczne i nastrojowe granie. Nie można też nie wspomnieć  o przepięknym utworze „W nas i wokół nas”, który zaśpiewał Robert Janowski, i który był w tamtych latach dość dużym przebojem.

Nie jestem jakimś wielkim fanem soundtracków. Muszę jednak przyznać, że ten przypadł mi do gustu i przez kilka dni regularnie gościł w odtwarzaczu CD.

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *