ALBION – 1995/2020 – Albion

albion-albion

1. Scarecrow
2. Survival games
3. Burning
4. Mad look in my eyes
5. You
6. Sarajevo
7. Shadow
8. Jeszcze śmierć chowam w kieszeń
9. Golgotha
10. Shadow (Instrumental)
11. Shout (bonus)

Rok Wydania: 1995/2020
Wydawca : Sick Records/Lynx Music
https://www.facebook.com/AlbionProgressiveRock


Albion świętuje w tym roku 25-lecie wydania „czerwonego” albumu. Dzięki Lynx Music wydawnictwo ponownie ukazało się na rynku wzbogacone o utwór „Shout” z sesji do „Survival Games”.

Albion nigdy nie zaistniał w świadomości odbiorców muzyki progresywnej w skali na jaką zasługuje. Trudno zrozumieć dlaczego, krążek „Albion” to klasyka polskiego nroprogresywnego rocka i obok debiutu Quidam czy „Moonshine” Collage to płyta, która wpisuje się w kanon tego gatunku na rodzimym podwórku.

„Czerwona” płyta nie ma słabych momentów, łącząc delikatność z nielicznymi nieco mocniejszymi partiami cudownie sączy się z głośników. Głos Ani Batko zachwyca a Jurek Antczak czaruje partiami gitar. Delikatny i zwiewny „Scarecrow” wprowadza w świat wypełniony dźwiękami a przecież zespół ma do zaoferowania znacznie więcej, bo nie można przejść obojętnie obok takich strzałów jak niezwykłe „Sarajevo”, emocjonalnego, zaśpiewanego po Polsku „Jeszcze śmierć chowam w kieszeń” czy przepełnionego folkowym klimatem „Shadow”. Kulminację stanowi monumentalna „Golgotha” z wokalem basisty zespołu Pawła Koniecznego. Bonus? Jak to bonus, to Albion bardziej zadziorny, garażowy, ale już z wyraźnie kształtującym się własnym stylem.

Jeśli nie słuchałaś/słuchałeś tej płyty to droga czytelniczko/drogi czytelniku, jeśli tylko jesteś fanem progresywnych dźwięków to masz do odrobienia domową lekcję…

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *