AGUA DE ANNIQUE – 2009 – In Your Room

AGUA DE ANNIQUE - In Your Room

1. Pearly
2. Hey Okay!
3. I Want
4. Wonder
5. The World
6. Sunny Side Up
7. Physical
8. Home Again
9. Wide Open
10. Longest Day
11. Just Fine
12. Adore

Rok wydania: 2009
Wydawca: Agua Recordings


Anneke van Giersbergen fani rockowych brzmień kojarzą zapewne głównie z formacją The Gathering. To właśnie z tą holenderską grupą nagrała wyśmienity „Mandylion” czy „Nighttime Birds”. Anneke dość często wspiera swym nieprzeciętnym głosem swojego rodaka Arjena Lucassena i jego projekt Ayreon, a od jakiegoś czasu zajmuje się karierą solową.

„In Your Room” to już drugi krążek tej uroczej pani, a jaki on jest? Solistka umieściła na nim dwanaście dość zwiewnych i lekkich kompozycji utrzymanych w pop rockowych klimatach. Nie ma tu patosu, podniosłych klawiszy czy metalowego uderzenia. Dominują nastrojowe, przepełnione ciepłymi brzmieniami piosenki. Dużo tu akustycznych gitar, pojawiają się dźwięki pianina, od czasu do czasu nieco więcej do powiedzenia ma gitara elektryczna. To jednak nie ten instrument jest tu wiodący, najważniejszy jest głos Anneka, a że jest on cudowny to choćby z tego powodu warto po to wydawnictwo sięgnąć. Każdy kolejny utwór kojąco wpływa na słuchacza, w „The World” pojawia się męski wokal, a w komponowaniu, dość rockowego, „Just Fine” brał udział sam Devin Townsend. Pomimo swojej melodyjności ciężko wróżyć tej płycie karierę w rozgłośniach radiowych. To nie jest muzyka, która dziś króluje i doprowadza do ekstazy pokolenie współczesnych nastolatków (w każdym razie znakomitą jego część). To pop rock dla nieco bardziej wyrafinowanego słuchacza, który chcąc odpocząć od zgiełków dnia codziennego potrzebuje rozrywki na wysokim poziomie.

Fani Anneke z okresu „Mandylion” zapewne będą nieco rozczarowani. „In Your Room” to muzyka diametralnie inna od tego co znalazło się na płycie The Gathering. Świat jednak nie stoi w miejscu a Anneke nie jest już początkującą, młoda wokalistką. Ma sposób na wyrażanie siebie i robi to z ogromną gracją. Na zimowe wieczory jak znalazł, głos Anneke roztopi najtwardsze lody a to filuterne spojrzenie z okładki wywołuje drżenie kolan (przynajmniej u mnie);-)

7,5/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *