ABSYNTH – 2014 – Znak

absynth-znak

1.Wędrowiec
2.Płomień
3. Kawa
4. Ręce i sowa
5. Wiatr
6. Rozwiń skrzydła
7. Moja wina
8. Nagi król
9. Serce dzwon
10. Jeszcze raz
11. Elektryczny puls
12. Odczep się!
13. Znak
14. Sado-maso piosenka

Rok wydania: 2014
Wydawca: –
http://absynth.pl/
https://www.facebook.com/Absynthpl


Pochodzą z Tarnowskich Gór. Zespół tworzą obecnie: Rafał Gowin (wokal), Sebastian Idzik (perkusja), Grzegorz Mucha (gitara), Remigiusz Idzik (klawisze), Kajetan Daszkiewicz (gitara basowa). Płyta „Znak” to ich muzyczny debiut, który powstawał praktycznie w trzech miejscach: Hear Studio (Warszawa), Maq Records (Wojkowice), Conga Studio (Gliwice). Informacja, która ukazała się na tylnej stronnie starannego digi-packa, świadczy o dużym wsparciu rodzimego miasta, w wydaniu tego materiału.

Płyta składa się aż z 14-tu, fakt nie długich (3-4 minutowych), ale konkretnych, w większości bardzo energicznych kompozycji. Cecha charakterystyczna tej muzyki, to nowoczesne klawiszowe loopy, soczyste, energetyczne gitary i solidna sekcja rytmiczna. Takie podejście do warstwy muzycznej nasuwa mi skojarzenie, z pewnym amerykańskim projektem, a mianowicie OSI. Co prawda klawiszowe tła są tutaj zdecydowanie bardziej zindustrializowane, niż te które wydobywają się spod palców Kevina Moora, ale mocne brzmienie gitar daje podobny efekt, co charakterystyczny gitarowy szlif Jima Matheosa. Odrębną sprawą jest tutaj wokal, bo akurat brnąc dalej w porównania z OSI, w tej kwestii są to jednak dwa odrębne światy. Nie jest to bujający w obłokach, delikatny introwertyczny śpiew, z jakim mamy do czynienia w przypadku Kevina Moora. Rafał Gowin dysponuje mocnym, lekko przybrudzonym delikatną chrypką głosem. Jego wokalny styl idealnie wpisuje się w to, co zespół stara się przekazać w warstwie tekstowej. Polskojęzyczne teksty, z jakimi mamy tutaj do czynienia, to nie żadne wyimaginowane science fiction, to dosadne punktowanie otaczającej nas, czasami niestety chorej rzeczywistości. Dotyczą również niełatwych relacji międzyludzkich (tak również i tych damsko-męskich). W kompozycji „Serce Dzwonu”, Rafałowi za mikrofonem wtóruje Roman Kostrzewski. Płytę kończy świetnie zrealizowany cover kompozycji Grzegorza Ciechowskiego „Sado-maso piosenka”.

Mocne teksty, wpisane w intensywny, industrialno-metalowy muzyczny styl zespołu, dają odbiorcy solidnego kopa! Jest to bez wątpienia, całkiem udany pierwszy fizyczny „Znak” zespołu. Miejmy nadzieję, że nie będzie to jedyny taki znak, tarnogórskiego Absynthu.

7,5/10

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *