TSA MNKWL – na pohybel tyranom – nowy klip zespołu!

TSA MNKWL - PROMO FOTO-sesja1

Rasowe i szczere hard&heavy oraz brzmienie, które na stałe zapisało się w historii polskiej muzyki i sercach fanów. Już 22 stycznia ukaże się „Niezwyciężony”, nowy album TSA MNKWL w formacie LP. A już dziś zespół zaprezentował swój kolejny teledysk promujący wydanie LP, który powstał do utworu „ŻARŁACZ”.

„To moja kompozycja. Zaczęliśmy ją grać na próbach jeszcze z Nowakiem i Machelem w składzie”opowiada Marek Kapłon, perkusista zespołu –  „W tym numerze od początku miał być dialog gitarowy na wzór ‘Ty-On-Ja’,  gdzie obaj gitarzyści Stefan i Andrzej – wymieniają się partiami i patrzą sobie głęboko w oczy. Niestety nic z tego nie wyszło z wiadomych względów. Zmienił się skład, lecz świetnie tę lukę zapełnili Maciek Wester i Piotrek Lekki.”

„Lubię w tym numerze szczególnie solówki – mówi Piotr Lekki, gitarzysta formacji – które się wymieniają między gitarzystami. I choć są one nawiązaniem do starych patentów TSA, to Maciek i ja mogliśmy pokazać siebie w tych utworach i skonfrontować nowe spojrzenie ze starym patentem zespołu. Riff „Żarłacza” jest troszkę nowocześniejszy od grania klasycznego TSA, gdyż w obecnym składzie nie chcemy zostać tylko w stylu TSA sprzed lat. Próbujemy, szczególnie z Maćkiem, dodać muzycznie dużo od siebie – z szacunkiem dla stylu, ale też bez jakichś kompleksów wobec legendy. Chcieliśmy, aby TSA zabrzmiało nowocześnie.”

A gitarzysta, Maciej Wester uzupełnia:Oczywiście, kombinowaliśmy dużo, żeby nie przesadzić, aby to wciąż był styl TSA. Zrobiliśmy w „Żarłaczu” bardzo fajną modulację, w której są dwie solówki: jedna w jednej tonacji, druga w drugiej. Fajnie to wyszło i bardzo fajnie to brzmi na płycie. Sekcja zagrała tu rewelacyjnie, z takim osadzonym ‘groovem’. Od razu słychać, że Marek i Janusz grają z sobą od… ponad czterdzieści lat! Marek po sesji poprawiał jeszcze szczegóły blach, dlatego na płycie perkusja brzmi wręcz idealnie i mega potężnie. Do tego Damian zaśpiewał tekst z wielkim ‘powerem’ w taki fajny, zadziorny sposób. Tekst jest dedykowany ludziom, którzy są tyranami, albo nimi bywają w kontaktach z innymi.”

„Tekst opowiada o człowieku nabuzowanym bardzo złymi emocjami, który czego się nie tknął, to wszystko niszczył – podsumowuje Damian Michalski, wokalista zespołu i autor tekstu – Na pewno każdy znajdzie coś osobistego w tym tekście, bo każdy choć raz spotkał takiego „człowieka-żarłacza” w życiu. Można ten tekst interpretować w bardzo różny sposób i szukać odniesień do ludzi, których znamy, bo mieszkają za rogiem, jak i do tych, którzy nie zapisali się chlubnie na kartach historii, bo byli tyranami.”

„Żarłacz” to kolejny po utworze „Tylko” teledysk, który promuje najnowsze wydawnictwo TSA MNKWL. Płyta „Niezwyciężony” miała swoją premierę w wersji CD w lipcu 2023 roku i spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy oraz mediów. Natomiast już 22 stycznia ukaże się winylowa, efektownie wydana edycja płyty w wersji gatefold. Bogata grafika, wiele oryginalnych fotografii zespołu i ciekawostek graficznych. A do tego unikalne inserty dla fanów: 1) grafika z okładką 3D w stylowym passe-partout,  2) plakat z okładką wersji winyl LP w skali 1:1, 3) kalendarz TSA MNKWL 2024 w bardzo efektownym, dwustronnym wydaniu oraz prawdziwa niespodzianka(!)… 4) unikalny, KOLEKCJONERSKI BILET wstępu na wybrany przez siebie koncert TSA MNKWL! Płytę będzie można nabyć w trzech różnych wersjach kolorystycznych winyli. Album można już zamawiać pod TYM linkiem. Formacja przygotowała także zapowiedź całego wydawnictwa, z którą zapoznać można się w TYM miejscu.

Natomiast przed oficjalną premierą winyla, 18 stycznia odbędzie się spotkanie zespołu z fanami. Spotkanie będzie miało miejsce w warszawskim klubie Falcon o godz. 19.30. Z tej okazji będzie można posłuchać specjalnego setu akustycznego TSA MNKWL, przedpremierowo zakupić nowy album formacji, pozyskać autografy członków grupy, sam zespół będzie też opowiadał o okolicznościach powstania płyty. Spotkanie poprowadzi dziennikarz muzyczny Michał Kirmuć. 

MEET AND GREET TSA MNKWL + SET AKUSTYCZNY

18.01.24 – Warszawa, klub Falcon, ul. Myśliborska 114,

Start: godz. 19.30. Wstęp wolny.

„Sam pamiętam ten dreszczyk emocji, gdy brałem pierwszy raz do rąk płytę winylową, na którą czekałem”wspomina perkusista grupy, Marek Kapłon„Winyle zawsze robiły o wiele większe wrażenie niż CD, chociażby z racji formatu płyty i okładki. I właśnie wielkość okładki, która była taką formą dzieła artystycznego, do tego zawarcie na płycie wielu informacji i fotografii – wszystko to sprawiało, że winyl był zawsze bardziej ekscytujący niż CD. A w dodatku wszystkie płyty TSA w latach osiemdziesiątych wyszły właśnie na winylach. Ważnym aspektem wydania płyty na winylu jest również to, że docierają do nas poprzez nasz profil w mediach społecznościowych liczne prośby – i jest ich naprawdę sporo – o wydanie „Niezwyciężonego” na czarnej płycie. Chcemy więc spełnić prośby naszych fanów i dlatego przygotowujemy specjalną, niezwykle efektowną wersję nowej płyty na winylu. Płyta będzie zawierała nie tylko muzykę, ale i niespodzianki. Wracamy dzięki winylom do czasów, kiedy okładka, była tak samo istotna, jak sama płyta, gdzie było masę ukrytych informacji dla ludzi, którzy lubią się wnikliwie doszukiwać tajemnic ukrytych
w oprawie graficznej winyli. A w oprawie graficznej „Niezwyciężonego” jest ich wiele…”

Na krążku znajduje się 9 premierowych utworów, które wpisują się w legendarne brzmienie TSA: „Koncepcja nie zmieniła się i była zawsze taka sama w TSA od lat: naturalne, przesterowane, ciężko grające gitary na wzmacniaczach lampowych, solidnie brzmiąca sekcja i rasowy, rockowy wokal – takie były założenia i tego nie chcieliśmy zmieniać” – komentuje Marek Kapłon, a Janusz Niekrasz, basista grupy dodaje„TSA MNKWL gra, stosując te same założenia, te same zasady brzmieniowe, którym byliśmy wierni przez dziesiątki lat i robią to ci sami ludzie, tzn. Marek Kapłon i ja pilnujemy pewnych standardów, które obowiązywały kiedyś w zespole. Jesteśmy gwarantem, że nowe kompozycje są kontynuacją tego, co tworzyliśmy kiedyś.” Natomiast Piotr Lekki, obecny gitarzysta formacji uzupełnia„Nie było naszym celem to, żeby coś kopiować z przeszłości i żeby na siłę dostosowywać się do, nazwijmy to – ‘stylu TSA’. Chodziło o to, żeby ten wspólny „kręgosłup muzyczny” pozostał, natomiast to, co robimy nowego, żeby też było nasze, w naszym stylu – mówię o nowych gitarzystach, tzn. Maćku i mnie. Z wielu powodów jesteśmy zupełnie innymi gitarzystami niż Stefan czy Andrzej, więc nasze granie na pewno poszerzyło styl TSA o inne spojrzenie.”

Nowy materiał zarejestrowany został między lutym 2020 a kwietniem 2023 w studio Leonardo 27 oraz w studio KWART w Bochni, natomiast partie bębnów nagrane zostały w domowy studio Marka Kapłona w Opolu. Za produkcję płyty odpowiadali muzycy zespołu, Marek Kapłon oraz Piotr Lekki, a krążek ukazał się w barwach wytwórni Black Mustache Records. Okładkę i szatę graficzną płyty zaprojektował wieloletni grafik zespołu TSA, Piotr Makowiec.

„Motywem przewodnim oprawy graficznej płyty jest czas, który jest… niezwyciężony” komentuje Damian Michalski, wokalista grupy –  „Dlatego na okładce tłem dla postaci muzyków zespołu jest kalendarz Azteków. Piotr go odpowiednio zmodyfikował, wstawiając do niego m.in. łaciński napis ‘pondus temporis currit invictum’, czyli „ciężar czasu biegnie niezwyciężony”. To nawiązanie, z jednej strony do tekstów i tytułów utworów z płyty, a z drugiej – bardzo filozoficzne motto, że czasu nie da się pokonać, bo on biegnie niezwyciężony. Z wielu opinii, które docierają do zespołu po wydaniu wersji CD wynika, że oprawa graficzna i okładka 3D bardzo spodobała się słuchaczom, co nas ogromnie cieszy. Piotrek zaprojektował naprawdę świetną okładkę, która z racji formatu, zrobi na pewno wielkie wrażenie w wersji LP.”

Wersję winylową płyty promuje singiel i klip do utworu „Tylko”, autorstwa gitarzysty Piotra Lekkiego.

Lista utworów LP „NIEZWYCIĘŻONY”:

  1. Jak jest?                                                                                  [STRONA  A]
  2. Żarłacz                                                                                   [STRONA  A]
  3. Ostatni pociąg                                                                         [STRONA  A]
  4. Ciężar czasu                                                                           [STRONA  A]
  5. Tylko                                                                                      [STRONA  A]
  6. Zmora                                                                                    [STRONA  B]
  7. Choroba                                                                                  [STRONA  B]
  8. Na śmierć!                                                                              [STRONA  B]
  9. Niezwyciężony                                                                        [STRONA  B]
  10. Jak jest? (Utwór bonusowy – wersja orkiestrowa)                      [STRONA  B]

Skład zespołu TSA MNKWL:

Damian Michalski – wokal

Janusz Niekrasz – bas

Marek Kapłon – perkusja

Maciej Wester – gitara

Piotr Lekki – gitara

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *