SŁAWEK WIERZCHOLSKI & NOCNA ZMIANA BLUESA: Jubileuszowy koncert na Rawa Blues Festival!

Sławek Wierzcholski

Pora na ogłoszenie kolejnego artysty, który 8 października wystąpi na scenie katowickiego „Spodka” podczas tegorocznej edycji Rawa Blues Festival. To Sławomir Wierzcholski i jego NOCNA ZMIANA BLUESA, którym stuknęło w tym roku czterdziestolecie działalności.

– Jestem chory na bluesa i wyzdrowieć wcale nie chcę już – śpiewa Jubilat w refrenie jednego ze swoich sztandarowych utworów. Chóralnego odśpiewania tego wersu z publicznością z pewnością nie zabraknie podczas październikowego koncertu formacji. Podobnie jak kilku innych sztandarowych kompozycji z czterech dekad kariery, bez których trudno sobie wyobrazić występ Nocnej Zmiany Bluesa.

Na okazały dorobek artystyczny toruńskiej grupy, prowadzonej przez charyzmatycznego harmonijkarza i wokalistę Sławka Wierzcholskiego, składa się 28 wydanych płyt (3 LP, 4 DVD, 21 CD).Cztery z nich osiągnęły status „Złotej Płyty”.Są wśród nich też albumy nagrane z takimi wybitnymi artystami, jak: Dżem („Ciśnienie”, Krystyna Prońko czy Wojciech Karolak. Ostatnia – jak dotąd – studyjna płyta zespołu zatytułowana „Amazonia” zdobyła tytuł „Płyty Roku” w plebiscycie kwartalnika „Twój Blues” w roku 2021.

Zaczynali od ortodoksyjnego bluesa, z czasem ich styl został wzbogacony o elementy muzyki ludowej, jazzowej i piosenki autorskiej. Podczas czterdziestoletniej kariery zagrali tysiące koncertów, odwiedzili również ze swoją muzyką kolebkę bluesa – USA oraz tak egzotyczne miejsca jak Zimbabwe.

Rawa Blues Festival to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający się „in-door” (pod dachem). Laureat prestiżowej nagrody „Keeping The Blues Alive 2012” w kategorii Festiwal Międzynarodowy, przyznanej przez amerykańską The Blues Foundation. W ostatnich latach, oprócz „Spodka”, Rawa Blues gościła w nowoczesnej Sali Koncertowej NOSPR, gdzie odbyły się niezapomniane koncerty takich artystów jak Keb’Mo, Rick Estrin & The Nightcats, Eden Brent czy dwukrotnie Irka Dudka w odsłonach z orkiestrą symfoniczną NOSPR-u oraz z własnym Big Bandem. 

Podczas 40 edycji festiwalu, na festiwalowych scenach wystąpiła czołówka bluesowych artystów z kraju jak i zza granicy.  Warto przypomnieć, że mieliśmy zaszczyt gościć takich wykonawców jak: Junior Wells, Koko Taylor, Keb’Mo, Robert Cray, JJ Grey & Mofro, James Blood Ulmer & Vernon Reid, Otis Taylor, Eric Sardinas czy Blind Boys of Alabama.

W tym roku na Rawie Blues zagrają: MACY GRAY, ERIC GALES, MIKE ZITO oraz IREK DUDEK BIG BAND. Bilety na Festiwal  maja są dostępne w sieci Ticketmaster. Kolejne ogłoszenia wykonawców już wkrótce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *