PROJEKT XIII dostępny od 13 maja

Projekt XIII - Ad Radices Tergum

Nowy czeski gotycki zespół Projekt XIII wydaje swój debiutancki album zatytułowany „Ad Radices Tergum”. Jest on już dostępny od 13 maja 2022 r. poprzez platformy streamingowe Apple Music, Deezer i Spotify. Oficjalna premiera albumu, a także chrzest krążka nastąpi podczas wyjątkowego koncertu zespołu w praskim Planetarium 8 czerwca 2022.

Project XIII to nowa czeska kapela na mapie gotyckiego grania. Tworzona przez zespół muzyka mocno inspirowana jest gotyckim i zimnofalowym brzmieniem lat 80 XX wieku. Grupa w którego skład wchodzą muzycy mający już doświadczenie w tworzeniu muzyki gotyckiej i punkowej czy metalowej ma na swoim koncie debiutancką epkę nazwaną „Maska” . Jej recenzję można odnaleźć tutaj:

            Lider zespołu, oraz były wokalista Bratrstva Luny – Matěj Lipský: „W latach osiemdziesiątych dzięki nagraniom na kasetach magnetofonowych i VHS słuchałem grup post-punkowych i gothicrockowych, nie wiedząc, że są to gatunki muzyczne. Album „Ad Radices Tergum”, który można przetłumaczyć jako „Back to the Roots”, postanowiłem oddać hołd stylom i zespołom z tamtych czasów. Mimo, że został nagrany z wszystkimi możliwościami współczesnego brzmienia, mam nadzieję, że udało nam się dotknąć muzycznego ducha lat 80-tych. Osobiście dużym wyzwaniem było dla mnie trzymanie się jednego stylu, ponieważ w poprzednich projektach stawiałem na przeplatanie się gatunków.

Wyjątkowy będzie  koncert Projektu XIII w praskim Planetarium 8 czerwca 2022, gdzie zespół ochrzci swój album podczas projekcji gwiazd i planet na największej kopule w Europie Środkowej. Jednocześnie połowa pojemności sali przeznaczona jest dla osób niepełnosprawnych z Ośrodka Usług Socjalnych Tloskov, którego dyrektorem jest Matěj Lipský, a na koncert zapraszani są również przyjaciele z podobnego ośrodka dla osób niepełnosprawnych Laguna Psáry . Koncert będzie więc także doskonałą formą muzykoterapii.

Z tego powodu do sprzedaży trafiło tylko 100 biletów na wydarzenie, przedsprzedaż zapewnia QRTicket.cz. Oprócz koncertu Project XIII można spodziewać się występu synthpopowej wokalistki Binery ze Słowacji oraz spotkania z czeskimi Predatorami. O scenografię na scenie zadbał architekt filmowy Ivo Návrat i jego uczniowie z Liceum Artystycznego Projektowania. Na zakończenie wieczoru na wszystkich uczestników czeka jedna niespodzianka.

Projekt XIII:

Tomáš „Kobdzey“ Kašpar – perkusja (Bratrstvo Luny, Krmelec, U.M.P., Precedens),
Martin Jandourek – gitara basowa (Sektor X, Negative Face, Brotherhood of the Moon),
Daniel Kroft – gitara (Latitude 77, Negative Face),
Ivo „Rafan“ Traxmandl – gitara (Pipes and Pints, Bad Tones),
Petr Maliňák – instrumenty klawiszowe (Free Ride, zespół Drupi, Anhead),
Matěj Lipský -śpiew (Negative Face, Masturbace, Krmelec,Bratrstvo Luny).

Album został wydany przez Project XIII we współpracy z Championship Music.

https://www.facebook.com/projektxpil/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *