Posłuchaj „Skugge” WARDRUNY

wardruna

Co łączy kulturę nordycką w grach i serialach? Einar Selvik z WARDRUNY, który był kompozytorem tworzącym muzykę zarówno do gry Assassin’s Creed: Valhalla oraz serialu Wikingowie. Jego zespół zaprezentował swój nowy utwór „Skugge” (tł. Cień) i zaprasza na koncert online.

Na TEJ STRONIE można posłuchać podcastu stworzonego przez producenta gry Assassins Creed: Valhalla z Einarem Selvikiem z Wardruny, w którym opowiada o nordyckich instrumentach, głosach i melodii utworu „Hausbrjótr – Skullcrusher”. Einar był jednym z trzech kompozytorów odpowiadających z udźwiękowienie świata w najnowszej odsłonie serii o zakonie Assasynów. Artysta doskonale zna nordycki folklor. Używa historycznych instrumentów, takich jak lira smyczkowa, czy lura. Zna nordycką poezje i tradycyjne rytmy muzyki. Kiedy został zapytany o balans pomiędzy tymi autentycznymi elementami, a współczesną techniką odpowiedział, że ważnym jest by je łączyć.

Tworzę muzykę dla żyjących, nie martwych. Skupiam się na idei przyświecającej piosence. Jest wiele tematów z przeszłości, które dziś po prostu nie mają takie znaczenia, jakie miały historycznie, kiedy te tradycje była aktualne, a mity były częścią życia.”

Na początku 2021 roku zakończył się także 6 sezon serialowej sagi „Wikingowie” transmitowanej w Polsce przez History Channel. To kanadyjsko-irlandzki serial stworzony przez Michaela Hirsta, który opowiada historię Ragnara Ladbroka w drugiej połowie VIII wieku. Wikingowie postanawiają wyruszyć na zachód by podbijać bogate tereny znajdujące się w Anglii. Einar był kompozytorem odpowiedzialnym za muzykę do tej produkcji. Artysta mówi „To było przerażające wyzwanie. Bardzo łatwo stać się krytycznym w stosunku do siebie jeśli forma ekspresji jest tak naga. Dlatego postanowiliśmy przedłożyć energię ponad perfekcję i wszystko zostało nagrane na żywo w studiu.”

Dzisiaj zespół Einara, czyli Wardruna zaprezentowała nowy utwór o nazwie „Skugge”, który jest ostatnią zapowiedzią nowej płyty „Kvitravn”. Krążek pojawi się na sklepowych półkach już 22 stycznia. Utwór „Skugge” opowiada o dialogu pomiędzy człowiekiem i cieniami, które go otaczają. Pełny zadumy wstęp może przypominać subtelny majestat uwielbianego przez fanów „Helvegen”. To idiosynkratyczna synteza hipnotyzujących perkusjonaliów i delikatnego wokalu. Każdy utwór z albumu jest zakorzeniony głęboko w filozofii i ezoteryce, Nordyckich mitach i starych tradycjach, które definiują ludzką naturę. „Skugge” jest wyjątkowo osobiste i skupia się na wnętrzu. Einar Selvik mówi o utworze: „To piosenka o cieniach, echach i balansie pomiędzy szukaniem odpowiedzi i wewnętrznej oraz zewnętrznej mądrości.

Ostatnio mogliśmy się także dowiedzieć, że Einar wystąpi jako headliner specjalnego wydarzenia online zorganizowanego przez największy festiwal o tematyce Nordyckiej – The JORVIK Viking Festival. W ramach wydarzenia, które odbędzie się od 15 do 20 lutego 2021 roku, Einar będzie opowiadał o swojej muzyce, zademonstruje swoje instrumenty i zagra swoje najnowsze dzieła. Sam koncert będzie można zobaczyć 20 lutego o 19:30. Bilety na wydarzenie można kupić TUTAJ.  

W listopadzie tego roku, Wardruna wystąpi w Polsce na trzech koncertach 7 listopada, Warszawa (Palladium), 8 listopada, Kraków (ICE Congress Center) i 9 listopada, Poznań (Sala Ziemi). Bilety można kupić TUTAJ Więcej informacji o koncertach na profilu Iron Realm Productions.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *