PESTILENCE – zmiana okładki

PESTILENCE-level-new

Holenderscy death metalowcy PESTILENCE zdecydowali się na zmianę okładki albumu „Levels of Perception”. Wydawnictwo, w którego skład wejdą ponownie nagrane najlepsze utwory grupy, ukaże się 26 kwietnia nakładem Agonia Records. Powody leżące u podstaw decyzji zespołu opisał frontman Patrick Mameli. Mają one związek z częściowym wykorzystaniem technologii sztucznej inteligencji w stworzeniu oryginalnej grafiki albumu.

Po pierwsze, chcę jasno powiedzieć, że zarówno zespół, jak i wytwórnia płytowa nadal uwielbiają pierwszą okładkę. Poza tym artysta, który stworzył tę grafikę, nie pozwolił komputerowi wygenerować obrazu. Wykorzystał wiele metod, aby uzyskać końcowy rezultat. Nie ma tutaj mowy o sztucznej inteligencji w ścisłym tego słowa znaczeniu.

Jednak punkt, do którego zmierzam, jest taki: nie zaryzykuję całej pracy, jaką włożyliśmy w to wydanie, tylko po to, by przepchnąć okładkę. Bardzo zależy nam na naszych fanach i nie chcemy, aby ten produkt nie odniósł sukces tylko dlatego, że chcemy forsować nasze pomysły dotyczące AI. Zawsze staraliśmy się stać na czele stawki, przyczyniając się do zmian na scenie death metalowej, niezależnie od tego, czy chodziło o muzykę, czy jak w tym przypadku, okładkę.

Być może moment nie jest teraz odpowiedni, więc wybraliśmy środkową drogę. To powinno sprawić, że ludzie będą bardziej otwarci na to muzyczne monstrum, które dla was przygotowaliśmy.

Pokój,
Patrick”

Pierwszy singiel z albumu ukaże się niebawem.

„Levels of Perception” to nagrane na nowo dwanaście najbardziej charakterystycznych utworów z 38-letniej kariery PESTILENCE. Płyta ukaże się 26 kwietnia nakładem Agonia Records i zostanie poprzedzona europejską trasą koncertową, która wystartuje 3 kwietnia.

Patrick Mameli – którego charakterystyczny wokal, gitara i kompozycje stanowią znak rozpoznawczy PESTILENCE – uważa „Levels of Perception” za świadectwo wkładu zespółu w progresję muzyki death metlowej. „Zawsze chciałem nagrać album z najlepszymi utworami, ponieważ oznaczałoby to, że osiągnąłem coś w przeszłości; coś, co nadal ma swoją wartość,” komentuje Mameli. „Móc wybierać spośród piosenek, które skomponowałem w odległej przeszłości i przenosić je do teraźniejszości, przy udziale Michiela van der Plichta (perkusja), Rutgera van Noordenburga (gitara) i Joosta van der Graaf (bass) – uważam to za wielką wartość i niesamowite doświadczenie.”

Ponowne nagranie utworów tchnęło w nie nowe życie. Po części za sprawą odświeżonego składu, ale także dzięki wprowadzeniu subtelnych zmian, które odzwierciedlają doświadczenie i refleksje, jakich z biegiem lat nabył Mameli. Wyróżnia to „Levels of Perception” na tle tanich, pozbawionych wyobraźni kompilacji oraz ujednolica brzmienie płyty – tak jak przystało na długogrający album. „Tytuł wydania to Levels of Perception. Dlaczego? Ponieważ to właśnie spotkało te utwory,” wyjaśnia Mameli. „Udział innych muzyków niż Ci, którzy pierwotnie brali udział w nagraniach; muzyków z własnymi poglądami, odmiennymi zdolnościami i swoją własną interpretacją. To stawie je w nowym świetle. Powracamy z nowymi poziomami percepcji.”

Perkusję do „Levels of Perception” nagranał Michiel van der Plicht w 2021 podczas transmisji na żywo z T Paard (Haga, Holandia). „Te ścieżki brzmiały tak niesamowicie, że po prostu musieliśmy je wykorzystać,” komentuje Mameli. Gitarę, bass i wokal nagrano we własnym studiu van der Plichta, On Duty (Mijdrecht, Holandia). Za konsolą zasiadł Reaper. Za miks i master odpowiada van der Plicht. „Po nagraniu Exitivm zacząłem zdawać sobie sprawę, że kiedy możesz samodzielnie projektować, miksować i masterować, kontrola nad twoim produktem jest znacznie większa, dzięki uczciwości i pasji do własnych kompozycji. To o wiele lepsze niż zatrudnianie inżyniera dźwięku, który nie ma wyczucia twojej muzyki,” podsumowuje frontman PESTILENCE. Autorem okładki „Levels of Perception” jest Peter Suchy.

PESTILENCE powstał w Holandii w 1986 i jest uznawany za jednego z prekursorów gatunku, obok Death, Cynic i Atheist. Na czele formacji stoi Patrick Mameli, a jej współczesne brzmienie najlepiej obrazuje album „Exitivm” (2021). Krążek wzbogaca charakterystyczne, progresywne brzmienie Holendrów o atmosferę rodem z science fiction, jaskrawe solówki i subtelną pracę klawiszy. Płyta wskoczyła na szereg zestawień notowania Billboard, w tym na jedno z najważniejszych – Billboard 200 (lista najlepiej sprzedających się albumów w dniu wydania). W 2023 PESTILENCE wypuścił zremasterowane wersje swoich klasycznych albumów, a także ogłosił tytuł nowej płyty – „Portals” – nad którą obecnie trwają prace.
Utwory:

 1. Horror Detox (Re-recording)
 2. Mvlti Dimensional (Re-recording)
 3. Mobvs Propagationem (Re-recording)
 4. Sinister (Re-recording)
 5. Dehydrated (Re-recording)
 6. Dominatvi Svbmissa (Re-recording)
 7. Land of Tears (Re-recording)
 8. Necromorph (Re-recording)
 9. Deificvs (Re-recording)
 10. Twisted Truth (Re-recording)
 11. Sempiternvs (Re-recording)
 12. Ovt of the Body (Re-recording)

Daty koncertów:
23.03. NL – Kampen, Ukien
31.03. NL – Nijverdal, Cult Art

Black Death Over Europe 2024
Pestilence + Carnation + Bodyfarm
03.04. DE – Munich, Backstage
04.04. DE – Trier, Mergener Hof
05.04. DE – Berlin, Orwo Haus
06.04. PL – Krakow, Kamienna 12
07.04. CZ – Jaromer, Narodak
08.04. CZ – Ostrava, Barrak
09.04. SK – Kosice, Collosseum
10.04. AT – Vienna, Viper Room
11.04. HU – Budapest, A38
12.04. IT – San Donà di Piave, Revolver
13.04. 1T – Milan, Legend
14.04. FR- Marseille, Jas Rod
15.04. ES – Barcelona, Sala Boveda
16.04. ES – Madrid, Revi Live
17.04. PT – Lisbon, RCA Club
18.04. PT – Porto, Hard Club
19.04. ES – Zaragoza, Sala Lo Intento
20.04. FR – Limoges, C.C.J. Lennon
21.04. BE – Antwerp, Zappa
25.05. SK – Surany, Songs Of Hate Festival
21.06. DE – Protzen, Protzen Open Air
22.06. BE – Dessel, Graspop
27.07. BG – Sofia, Sofia Metalfest
28.07. GR – Athens, Release Festival
10.08. CZ – Brutal Assault
26.10. NL – Sneek, Bolwerk

Skład zespołu na „Levels of Perception”:
Patrick Mameli – wokal, gitara
Michiel van der Plicht – perkusja
Rutger van Noordenburg – gitara
Joost van der Graaf – bass

PESTILENCE on-line:
Strona: http://www.pestilence.nl
Facebook: https://www.facebook.com/Pestilenceofficial
Instagram: https://www.instagram.com/pestilenceofficial/
Spotify: https://open.spotify.com/artist/6JcFn4PlXFuXmhRXpOpsan

Agonia Records:
Strona: https://agoniarecords.com
Sklep: https://agoniarecords.com/store
Facebook: https://facebook.com/agoniarecords
Twitter/X: https://twitter.com/agoniarecords
SoundCloud: https://soundcloud.com/agoniarecords
Bandcamp: https://agoniarecords.bandcamp.com
Instagram: https://instagram.com/agoniarecordsofficial
YouTube: https://youtube.com/AgoniaRec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *